Moska thërret ambasadorët italian, francez e spanjoll/ Finlanda dhe Suedia aplikojnë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kremlini: “Ukrainës i mungon vullneti për bisedime paqeje”. Janë thirrur edhe ambasadori francez dhe ai spanjoll. Kiev, ende shumë njerëz në Azovstal, negociatat janë duke u zhvilluar. Moskë, 959 ushtarë në Azovstal janë dorëzuar që nga e hëna. Sipas Kievit, negociatat janë duke u zhvilluar sepse ka ende shumë njerëz në fabrikën e çelikut. Media ruse: “Duma vlerëson tërheqjen e Moskës nga OBSH dhe OBT”. Kiev, raketa në Dnipro dhe Odessa. Bjellorusia prezanton dënimin me vdekje për ata që përgatisin akte terrorizmi

Në Ministrinë e Jashtme ruse u thirr edhe ambasadori francez në Moskë, Pierre Levy. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti. Ambasadori, thotë agjencia ruse e lajmeve, është thirrur në lidhje me shpalljen e masave hakmarrëse për dëbimin e diplomatëve rusë. Diplomati ka mbërritur në ndërtesë rreth orës 11, ka qëndruar aty për rreth 40 minuta dhe më pas është larguar pa iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve. Qeveria spanjolle nuk është informuar ende për arsyet pse ambasadori në Moskë, Marcos Gómez Martínez, është thirrur për intervistë nga Ministria e Jashtme ruse, edhe pse thirrja “pritej”: ministri i jashtëm i vendeve iberike, José Manuel Albares, i bashkuar nga gazetarët në një nga korridoret e Kongresit të Deputetëve.

Finlanda dhe Suedia kanë paraqitur aplikimet e tyre përkatëse për anëtarësim në NATO. Kërkesat për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë i paraqiten Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, nga ambasadorët e dy vendeve. “Ky është një moment historik në një kohë kritike për sigurinë tonë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Shpresojmë që procesi i anëtarësimit të përmbyllet shpejt”, shtoi ai.

SITUATA NË AZOVSTAL

“Ka ende shumë njerëz të mbetur në Azovstal dhe ne vazhdojmë të negociojmë për t’i larguar ata nga atje”: Zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maliar i tha BBC-së, duke deklaruar se operacioni i shpëtimit të fabrikës së çelikut Azovstal do të përfundojë vetëm kur të gjithë Mariupol mbrojtësit do të jenë evakuuar në territoret nën kontrollin e Ukrainës. Për Maliarin, thirrjet e politikanëve të Moskës për të gjykuar disa nga njerëzit e marrë nga fabrikat e çelikut për krime lufte “me shumë gjasa janë bërë për propagandë të brendshme ruse”. Dje 250 luftëtarë ukrainas u barrikaduan në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, u dorëzuan. Moska publikon videon e dorëzimit, Kievi flet për evakuimin si ‘operacion humanitar’. Putin thotë se ushtarët që mbrojtën fabrikën e çelikut do të trajtohen ‘në përputhje me ligjin ndërkombëtar’. Kievi premton një shkëmbim të të burgosurve, presidenti i Dumës ruse kundërshton: ‘Ata duhet të gjykohen’. Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se 959 ushtarë ukrainas të barrikaduar në fabrikën e çelikut Azovstal të Mariupolit janë dorëzuar që nga e hëna. “Në 24 orët e fundit, 694 luftëtarë, duke përfshirë 29 të plagosur, janë dorëzuar. Që nga 16 maji, 959 luftëtarë, përfshirë 80 të plagosur, janë dorëzuar,” tha ministria në një deklaratë.

Lexo edhe :  Video/ Qindra pinguinë “bebe” hidhen në ujë nga blloku i akullt në Antarktidë

LËVIZJET E MOSKËS

Dhoma e ulët e Parlamentit rus (Duma) do të vlerësojë tërheqjen e mundshme të vendit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), si dhe nga Organizata Botërore e Tregtisë (OBT): raporton gazeta ruse Kommersant, duke cituar zëvendëspresidentin e Duma e shtetit rus, Pyotr Tolstoy. Sipas doktrinës së tij, Rusia nuk mund të jetë e para që do të nisë një sulm bërthamor, ajo mund ta nisë atë vetëm si hakmarrje: tha zëvendëskryeministri rus, Yury Borisov, sipas raporteve të agjencisë Interfax. Kremlini thotë se Ukrainës “i mungon vullneti” për të vazhduar bisedimet e paqes.

LAJME NGA TERRENI

Rajoni i Donetskut është goditur nga 28 bombardime ruse në 24 orët e fundit, duke rezultuar në një të vdekur dhe disa të plagosur, përfshirë fëmijë. Këtë e ka bërë të ditur policia e Ukrainës në Facebook. Rusët “qëlluan në 12 vendbanime. Tre fëmijë u plagosën. 52 struktura civile u shkatërruan: shtëpi, 3 shkolla, fabrika, një fermë dhe infrastrukturë kritike”, shkruan policia. “Ata qëlluan mbi civilët nga avionët, tanket, artileria e rëndë dhe sistemet e raketave”, shton ai. Bakhmut është goditja më e rëndë, me “një ndërtesë 5-katëshe e shkatërruar, një burrë i vdekur dhe një fëmijë 9-vjeçar i plagosur rëndë”. Trupat ruse filluan një sulm me raketa nga deti në rajonin e Odessa në agim “duke vazhduar të shkatërrojnë infrastrukturën e vendbanimeve në rajon”. Aktualisht nuk ka viktima. Kjo u raportua nga komanda operacionale “Jug” në Telegram të këshillit të qytetit të Odessa, siç raportohet nga Ukrinform. Dy sulme me raketa ruse goditën qytetin Dnipro në Ukrainën lindore këtë mëngjes, duke plagosur një grua dhe duke shkatërruar një pjesë të infrastrukturës së transportit. Kjo është raportuar nga administrata rajonale, sipas Ukrinform. “Një natë alarmante dhe një mëngjes i shqetësuar. Një sulm armik në Dnipro. Një raketë u rrëzua nga njësitë tona të mbrojtjes. Fragmentet ranë në një oborr privat. Një grua u plagos”, shpjegon kreu i administratës në Telegram. Dnipropetrovsk rajonal oficeri ushtarak Valentyn Reznichenko, duke shtuar se fragmentet e raketës kanë dëmtuar edhe dy shtëpi. Një raketë e dytë, shton ai, në vend të kësaj goditi një pjesë të infrastrukturës së transportit, duke e shkatërruar atë. Ka të paktën 3,752 viktima civile të shkaktuara nga lufta në Ukrainë, njoftoi sot agjencia e OKB-së për të drejtat e njeriut, sipas raporteve të Kievit Independent. Të paktën 4062 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Shumica e viktimave vuajnë nga lëndime të shkaktuara nga municionet e artilerisë, bombat dhe raketat.

DËNIMI ME VDEKJE NË BJELLORUSI

Bjellorusia prezanton dënimin me vdekje për “përgatitjen” e akteve të “terrorizmit”. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia ruse Interfax. Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka nënshkruar ndryshimet në Kodin Penal të Bjellorusisë, të cilat parashikojnë dënimin me vdekje për këdo që tenton të kryejë një sulm terrorist.

Burimi: ansa.it/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

TMZ ka zbuluar se Kanye West po investigohet për sulm fizik të qëllimtë pasi goditi një burrë, i cili...

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në një intervistë televizive, Minxhozi u...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Lajme të tjera

Web TV