Fëmijëria e Putinit, si është rritur lideri rus mes varfërisë ekstreme dhe bullizimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një anekdotë për luftën e Vladimir Putinit me minjtë mund të jetë një hyrje e mirë për të treguar se si u krijua njeriu, nga i cili gjithë bota po dridhet sot.

Vladimir Putin ka lindur më 7 tetor 1952 në Leningrad, Shën Petersburg i sotëm. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Leningrad ishte nën rrethim për 900 ditë. Më shumë se një milion njerëz vdiqën nga uria, familjet u shkatërruan. Babai i tij shkoi në luftë dhe Putin shkroi në një nga librat e tij se nëna e tij ishte në prag të vdekjes gjatë luftës.

“Një herë mamasë i ra të fikët nga uria. Njerëzit menduan se ajo kishte vdekur. Fatmirësisht nëna ime u zgjua në kohë dhe filloi të rënkonte,” ka shkruar ai.

Babai i tij u kthye me sukses nga lufta dhe ai çaloi gjithë jetën për shkak të plagëve të shkaktuara nga luftimet. Besohet se çifti i martuar Putin humbi dy fëmijë më të mëdhenj, ku njëri vdiq nga difteria gjatë luftës dhe tjetri nga një sëmundje tjetër. Vladimir Putin ishte një “mrekulli” që mbërriti me vonesë për prindërit e tij. Megjithatë, shtëpia e tij familjare ishte e tmerrshme, sepse ai duhej ta ndante atë me dy familje të tjera.

“Nuk kishte ujë të nxehtë, nuk kishte vaskë. Tualeti ishte i tmerrshëm dhe ishte aq i ftohtë, i tmerrshëm,” tha ish-mësuesja e tij Vera Dmitrievna Gurevich.

“Lufta” e parë e bërë nga presidenti aktual rus Vladimir Putin ishte lufta kundër minjve që u shfaqën në korridoret e jetimores së tij të zymtë në një ndërtesë apartamentesh të rrënuara sovjetike.

Në librin “First Person: Stunningly Honest Self-Portrait” botuar në vitin 2000, ai shkruan: Në hyrje kishte një mori minjsh. Unë dhe miqtë e mi i ndoqëm me shkopinj. Një herë pashë një mi të madh dhe e ndoqa poshtë sallë derisa e çova në një qoshe. Nuk kishte ku të ikte. Papritmas u hodh drejt meje. Isha i habitur dhe i frikësuar sepse tani miu po më ndiqte. Për fat isha pak më i shpejtë dhe arrita të mbyll derën brenda para hundës së tij.

Lexo edhe :  Reperi i njohur rrihet brutalisht pas u sulmua nga 3 persona në palestër!

Putin vuajti dhe ngacmimet e bullizimin nga bashkëmoshatarët e tij si fëmijë. Ai ishte i vogël në trup për moshën e tij, kështu që ai duhej të forcohej shpejt. Tani ai ka një rrip të zi në arte parciale dhe i pëlqen të tregojë botës për të.

Masha Gessen, autore e librit The Faceless: The Incredible Rise of Vladimir Putin, tha: Prindërit e Putinit punonin ditë e natë, nëna e tij punonte në punë të ndryshme të pakualifikuara. Putini i vogël u la i vetëm po thuajse gjatë gjithë fëmijërisë. Ai rrinte në oborr me djem të tjerë, ashtu si të gjithë fëmijët. Ai u ngacmua shpesh, derisa filloi të stërvitej për të mësuar sambo, një version i arteve marciale, dhe më vonë kaloi në xhudo.

Në librin e tij, Gessen thekson se Putini është i mprehtë, shumë ambicios e lakmitar dhe se prindërit e tij e ushqenin atë lakmi.

Për shka se nuk kalonin shumë kohë me të, prindërit e trajtuan atë si një “mbret” duek i plotësuar çdo tekë, e duke e mësuar të mendonte se ai kishte gjithmonë të drejtë.

Sipas të dhënave të publikuara në faqen e Kremlinit, Putini donte të punonte në shërbimin e inteligjencës që kur ishte fëmijë. Ai u diplomua për drejtësi në Universitetin Shtetëror të Leningradit dhe ai gjithashtu ka një doktoraturë në ekonomi, ndërsa u zgjodh midis 100 e më shumë studentë për KGB-në.

“Karakteristika më e spikatur, për mendimin tim, ishte shpirti luftarak dhe vullneti i fortë për të arritur qëllimet e veta,” tha kolegu i tij nga fakulteti dhe KGB Pavel Koshelev.

Në fund të viteve 1980, Putin u dërgua në Dresden, Gjermaninë Lindore, për të punuar në anti-spiunazh. Ai ishte një oficer i KGB-së dhe erdhi në krye të FSB-së dhe më pas u bë pasardhësi i Boris Yeltsin kur dha dorëheqjen në 1999.

Putin tha se karriera e tij në KGB e përgatiti atë për të qenë president. Sjellja e disiplinuar është ende e dukshme sot, sepse ai punon nga 16 deri në 17 orë në ditë.

Të fundit

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Lajme të tjera

Web TV