Kryeministri grek takon kancelarin gjerman: E informova për provokimet turke

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka informuar kancelarin gjerman Olaf Scholz për provokimet turke në Mesdhe.

Mitsotakis iu referua veçanërisht tensionit në rritje që është ngritur në rajon pas sfidave në takimin e parë që pati me kancelarin e sapo zgjedhur të Gjermanisë.

Të dy krerët diskutuan gjithashtu mbështetjen për Ukrainën dhe krizën energjetike, raportojnë mediat greke.

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë janë shtuar së fundmi. Presidenti turk ka deklaruar se Kyriakos Mitsotakis nuk do të jetë më bashkëbiseduesi i tij, sidomos pas vizitës së kryeministrit në SHBA dhe fjalimit të tij në Kongresin Amerikan.

Të fundit

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Ish-kryeministri ‘non grata’ në SHBA, Minxhozi zbulon mesazhin e amerikanëve

Analisti Skënder Minxhozi, duke komentuar deklaratën e të ngarkuarit me punë të SHBA në Tiranë, David Ëisner, i cili tha se nuk i përgjigjet...

Analisti britanik bën paralajmërimin e frikshëm: Evropa të nisë përgatitjet për luftë

Shtetet anëtare të NATO-s në Evropë po përballen me një krizë të madhe – Rusia dhe Kina po armatosen me shpejtësi, me Moskën që...

Lajme të tjera

Web TV