Video e nuses/ Reagon Avokati i Popullit: Publikimi i pamjeve përbën cënim të jetës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Institucioni i Avokatit të Popullit ka reaguar mbi publikimin e pamjeve, ku nusja nga Librazhdi u kap nga vjehrri dhe vjehrra, duke tradhëtuar bashkëshortin.

Me anë të këtij reagimi Avokati i Popullit shpreh shqetësimin për publikimin e pamjeve të tilla, të cilat u shpërndanë gjerësisht në medie, duke thënë se janë të rrezikshme dhe cënuese të të drejtave themelore.

Avokati i Popullit kërkon marrjen e masave të menjëhershme nga ana e autoriteteve të sigurisë për mbrojtjen e qytetares së cënuar, ndëshkimin e frymëzuesve, iniciuesve dhe zbatuesve të fushatës së poshtërimit të saj publik, si dhe ndjekjen penale të kërcënuesve të jetës e sigurisë së 20-vjeçares.

REAGIMI I AVOKATIT TË POPULLIT:

AVOKATI I POPULLIT SHPREH SHQETËSIMIN MBI FUSHATËN POSHTËRUESE TË NDËRMARRË NDAJ NJË QYTETAREJE NË RRETHIN E LIBRAZHDIT

Avokati i Popullit shpreh shqetësimin mbi fushatën e përbaltjes së drejtpërdrejtë ose të tërthortë publike të identifikuar në disa media sociale apo rrjete informacioni, në lidhje me rastin e një qytetareje në rrethin e Librazhdit së cilës iu ekspozuan në mënyrë të qëllimshme detaje të jetës private me synimin e turpërimit të saj publik.

Avokati i Popullit konsideron se sipërmarrjet vullnetare në rolin e policisë martesore si dhe kriminalizimi moral i zgjedhjeve që çdo qytetar apo qytetare bën me jetën e vet seksuale janë të rrezikshme dhe cënuese të të drejtave të tyre themelore.

Gjithashtu, Avokati i Popullit vëren se sensacionalizimi i këtyre ngjarjeve të natyrës tërësisht private nga ana e disa mediave por edhe faqeve me karakter publikimesh në rrjetet sociale, i shërbejnë dëmtimit të interesave të qytetarit të vënë në shënjestër, duke e demonizuar atë si dhe duke e ekspozuar deri ndaj kërcënimeve të jetës nga ana e atyre që i keqkuptojnë limitet e të drejtave të tyre familjare apo më tej.

Lexo edhe :  Kritikat e ashpra dhe rënia drastike e tij, a po sulmohet më shumë sesa duhet CR7?

Avokati i Popullit kërkon marrjen e masave të menjëhershme nga ana e autoriteteve të sigurisë për mbrojtjen e qytetares së cënuar, ndëshkimin e frymëzuesve, iniciuesve dhe zbatuesve të fushatës së poshtërimit të saj publik dhe ndjekjen penale të kërcënuesve të jetës dhe sigurisë së kësaj qytetareje.

Avokati i Popullit vëren po ashtu me shqetësim se rënia e përgjithshme e cilësisë së edukimit dhe varfërimi galopant ekonomik që prodhon papunësi, emigracion dhe fragmentarizim të familjeve, po i ashpërson përherë e më shumë marrdhëniet midis qytetarëve duke krijuar tension, kontradikta dhe konfliktualitet.


Të fundit

Parashikimi i motit, 2 Tetor 2022

Moti do të jetë me vranësira e reshje shiu në mëngjes, gjatë ditës do të jetë me diell dhe...

Horoskopi ditor, 2 Tetor 2022

Dashi: Marrëdhëniet romantike me Bricjapin dhe Gaforren janë momentalisht në një situatë nervoze. Në aspektin profesional tani mund të jeni të zënë në punë, është...

Barcelona vazhdon ecurinë pozitive dhe merr kreun, Lewandowski bën heroin sërish

Barcelona vijon rezultatet pozitive në La Liga duke arritur fitoren e 6 radhazi në kampionat. Katalanasit kanë mposhtur 0-1 në transfertë Mallroca me një gol...

‘Deklarimet e Doktorit njësoj si të Lulit’/ Elezi: Jemi në rrezik të vazhdimit të…

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Ibsen Elezi, ka bërë një deklaratë të fortë, ku thotë se deklarimet e kreut të PD-së, Sali Berisha, ngjajnë...

Perla e Bajramit nuk mjafton, Milan triumfon në sekondat e fundit

Ndeshje e çmendur ka rezultuar sfida mes Empolit dhe Milanit. Kuqezinjtë po udhëhiqnin 0-1 me golin e Rebic, por Bajrami realizoi në shtesa duke barazuar...

Lajme të tjera

Web TV