E rëndë në Itali/ Humb jetën foshnja 20-muajshe, familjarët nuk marrin pjesë në funeral

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një rast i paprecedent ka ndodhur në Itali. Një foshnjë 20-muajshe vdiq nga një krizë respiratore dy javë më parë në shtetin fqinj.

Të gjithë ishin në varrimin e tij: familja kujdestare, punonjësit socialë, disa punonjës shëndetësorë nga qendra e specializuar në Tortona. Por mungonin këtu prindërit biologjikë, të cilëve djali i vogël u ishte marrë me një dispozitë të shpejtë nga Gjykata për të Mitur kur ai sapo kishte lindur dhe ishte ende në spital me nënën e tij.

Rasti vjen nga Asti.

Mësohet se çifti i konsideruar si i papërshtatshëm për t’u kujdesur për foshnjen nga ana e Shërbimeve Sociale të Bashkisë Asti, nuk ishte njoftuar fare për vdekjen e djalit të tyre të vogël. Për fëmijën, procedurat e birësimit kishin filluar që në momentin e lindjes dhe pas një periudhe fillestare në të cilën mbahej nga familja kujdestare, ai u transferua në një qendër të specializuar për të trajtuar sëmundjen e lindur nga e cila ishte duke vuajtur. Megjithatë prindërit e tij biologjikë vazhduan ta shihnin atë çdo dy javë. Më pas ata nuk u lejuan më: pasi u anulua pëlqimi, ata nuk morën vesh kurrë për fëmijën e tyre. Dhe ditët e fundit i vogli ka ndërruar jetë për shkak të krizës së frymëmarrjes. Lajm që nuk u dha për çiftin e prindërve biologjikë, citon Fanpage.

Varrimi u organizua nga Shërbimet Sociale, të cilët nuk e morën mundimin që t’i njoftonin. Prindërit biologjikë do të mësonin për varrimin një javë më vonë, nga burime të tjera. “Është një histori që filloi keq dhe përfundoi keq. Nuk ka pasur shkelje ligjore nga Bashkia e Astit dhe Gjykata e të Miturve të Torinos, por nga ana njerëzore mund të ishte bërë ndryshe”, tha për La Repubblica avokati që ndihmon babain e foshnjes.


Të fundit

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Ambasada amerikane uron Festën e Çlirimit: Kujtesë për sakrificat e popullit shqiptar

Ambasada amerikane në Tiranë ka uruar sot festën e Çlirimit nga pushtimi nazist. Me një mesazh në “Facebook”, ambasada shprehet se ky rast shërben si...

Dita e Çlirimit, nis ceremonia te Varrezat e Dëshmorëve

Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë po kryhen homazhe për të përkujtuar 78-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë, pas Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoninë ku...

Lajme të tjera

Web TV