Holokausti/ Fati dramatik i anijes St Louis me 963 hebrenj në bord

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 4 qershor 1939 Anija St Louis me 963 refugjatë hebrenj nuk lejohet të ankorohet në Florida, pasi i ishte mohuar hyrja në Kubë. Anija u detyrua të kthehej në Evropë, ku më shumë se 200 prej pasagjerëve të saj më vonë vdesin në kampet naziste të përqendrimit.

E nisur për në Kubë, anija hodhi spirancën në orën 04:00 të 27 majit në skajin më të largët të portit të Havanës, por iu mohua hyrja në zonat e zakonshme të ankorimit. Qeveria kubane, e kryesuar nga presidenti Federico Laredo Brú, refuzoi të pranonte refugjatët e huaj, megjithëse ata mbanin viza të ligjshme turistike në Kubë, pasi ligjet në lidhje me to ishin ndryshuar së fundmi. Më 5 maj 1939, katër muaj para fillimit të Luftës së Dytë Botërore, Havana braktisi politikën e saj pragmatike të imigracionit, në bazë të Dekretit 937, i cili [nevojitet sqarim] “kufizonte hyrjen e të gjithë të huajve, përveç shtetasve amerikanë, përveç rasteve kur autorizohej nga sekretarët kubanë të shtetit. një obligacion prej 500 USD.-“. Asnjë nga pasagjerët nuk e dinte se lejet e tyre të uljes ishin të pavlefshme në mënyrë retroaktive.

Pasi anija kishte qëndruar në port për pesë ditë, vetëm 28 pasagjerë u lejuan të zbarkonin në Kubë. Njëzet e dy ishin hebrenj që kishin viza të vlefshme për Shtetet e Bashkuara; katër ishin shtetas spanjollë dhe dy ishin shtetas kubanë, të gjithë me dokumente të vlefshme hyrjeje. I fundit i pranuar ishte një i evakuuar mjekësor, një pasagjer i dëshpëruar që tentoi të vetëvritej dhe iu lejua shtrimi në spital në Havana.

Të fundit

Piktura e rrallë/ Skënderbeu i portretizuar nga Peter Appian

Një pikturë e veçantë e Peter Appian pasqyron hartën e botës së vitit 1553 ku në të dallohet Skënderbeu...

Pensionet, përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi

Ndryshimet që pësoi skema e pensioneve një dekadë më parë, si rritja e moshës së pensionit, apo vendosja e barazisë, pra të një raporti...

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit pritet të japë vendim për...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Lajme të tjera

Web TV