I dënuar për vrasje, i akuzuari shpallet i pafajshëm pas 21 vitesh në burg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pasi kaloi dy dekada pas hekurave, një burrë nga Kalifornia është shpallur i pafajshëm pasi akuzohej për një vrasje.

Alexander Torres u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Lartë e Los Anxhelosit, pasi gjykata iu drejtua nga Njësia e Integritetit të Dënimit dhe Projekti i Pafajësisë në Kaliforni.

“Ne duhet të jemi të gatshëm të pranojmë gabimet e së kaluarës, të përcaktojmë se çfarë shkoi keq dhe të sigurohemi që të mos i përsërisim ato gabime,” tha në njoftimin e Prokurorit të Qarkut të LA, George Gascón.

Torres u dënua gabimisht për vrasje në 2001 dhe u dënua me 40 vjet deri në burgim të përjetshëm, ndërsa tani është shpallur i pafajshëm.

“Jam i lumtur që jam me familjen time sot dhe jam shumë mirënjohës për këdo që më ndihmoi sepse gjithçka që doja ishte të dëgjohesha,” tha Torres në kohën e lirimit të tij, raportoi ABC7 .

Torres u akuzua pasi ishte i pranishëm në një ngjarje që ndodhi në New York, ndërsa një dëshmitar kishte zgjedhur foton e tij duke e quajtur fajtor, por që në fakt nuk ishte ai.

Të fundit

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase kanë shitur mbi 87.4 milionë...

Lajme të tjera

Web TV