Tmerri i Hitlerit nga ‘sëmundja e rëndë’, zbulohet në letrat e publikuara të doktorit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një pasardhës i doktorit personal të diktatorit nazist Adolf Hitler ka publikuar disa letra personale ku zbulohet sesi Hitleri tmerrohej kur trajtohej për problemet me zërin.

Carl Otto von Eicken –specialisti gjerman i hundës, fytit e veshit – ka trajtuar Hitlerin disa herë gjatë 10 vjetëve të shërbimit prej vitit 1935.

Letrat janë zbuluar nga Robert Deopgen, stërnipi i von Eicken, i cili i gjeti teksa kërkonte në arkivat e familjes për një projekt arsimor.

Aty dëshmohet për tmerrin e Hitlerit nga sëmundjet e rënda. “Nëse diçka shkon keq, më duhet ta di absolutisht”, i tha Hitler doktorit pas konsultimit të tyre të parë në maj 1935, sipas dokumenteve.

Në to demonstrohet sesa rëndësi i kushtonte ai zërit të tij, të cilin e përdorte në fjalimet e propagandës për të shumëfishuar mbështetjen ndaj kauzës naziste.

Në një tjetër tregohet sesi von Eicken këshillonte Hitlerin të merrte pushime për të mbrojtur zërin e tij.

Në asnjë rast von Eicken nuk përmendte faktin se po kujdesej për një njeri besohet se është përgjegjës për miliona vdekje.

Kur ishte pyetur nga hetuesit rusë se përse nuk e kishte vrarë Hitlerin, von Eicken ishte përgjigjur: “Isha doktori i tij dhe jo vrasësi”.

Adolf Hitler besohet se ka vrarë veten në një bunker në Berlin në 1945 pasi ishte rrethuar nga Ushtria e Kuqe sovjetike.

Por shumë teori qarkullojnë që thonë se kryenazisti mund të jetë arratisur në Amerikën Latine siç ndodhi në shumë krerë të ushtrisë gjermane në fund të luftës.

Të fundit

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Lajme të tjera

Web TV