Shkencëtarët publikojnë hartën e re të pllakave tokësore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup shkencëtarësh kanë dalë me një model të ri që interpreton më mirë sjelljen e pllakave sipërfaqësore të Tokës.

Prej kohësh dihet se litosfera e Tokës – domethënë “shtresa” më e jashtme dhe “e ngurtë” e planetit tonë, midis 70 dhe 110 km e trashë, e cila përfshin koren dhe mantelin e jashtëm, është e ndarë në shumë pllaka, të cilat janë në lëvizje të vazhdueshme, duke rrjedhur mbi një shtresë më materiali plastik që përbën astenosferën .

TËRMETET DHE VULLKANET. Tani një model i ri na tregon në mënyrë më të detajuar karakteristikat e qepjeve midis një pllake dhe tjetrës dhe gjithashtu tregon praninë e grimcave të reja. Nga njëra anë kjo na jep informacion të ri mbi historinë e Tokës, nga ana tjetër ndihmon për të kuptuar më mirë rreziqet natyrore, që lidhen me mundësinë e tërmeteve dhe shpërthimeve vullkanike, të cilave u nënshtrohen zona të caktuara.

“Puna jonë,” shpjegon Derrick Hasterok, i Departamentit të Shkencave të Tokës në Universitetin e Adelaide, i cili drejtoi ekipin që prodhoi modelin e ri, “u fokusua kryesisht në konfigurimin e zonave kufitare midis pllakave që tani rezultojnë të jenë shumë ndryshe nga sa ishin konceptuar deri më tani”.

OROGJENEZA. Në veçanti, studimi nxori në pah faktin se zonat kufitare midis pllakave (deri tani konsiderohen një prani pothuajse e parëndësishme) përfaqësojnë pothuajse 16 për qind të kores së tokës dhe një përqindje akoma më të lartë, e barabartë me 27 për qind, të kontinenteve. U zbulua gjithashtu se numri i përplasjeve të pllakave që shkaktuan, me një fenomen të quajtur orogjeni, vargmalet malore si Alpet apo Himalajet, ishte shumë i lartë.

Më saktësisht, shpjegon Hasterok, “ne kemi zbuluar ekzistencën e të paktën 26 orogjenezave që kanë lënë gjurmë në arkitekturën e sotme të litosferës. Shumë prej tyre, por jo të gjitha, janë të lidhura me formimin e superkontinenteve. Superkontinente janë ato situata në të cilat e gjithë korja e tokës që del nga deti është e përqendruar në një ishull të vetëm të pamasë, siç ndodhi për shembull për Pangea, që besohet se përfshin të gjitha tokat e shfaqura të planetit, përpara ndarjes që e ka origjinën aktuale. kontinentet.

Lexo edhe :  Zgjedhjet lokale/ Tragjedi pa fund në kampin opozitar

MË E SAKTË. Ky studim, i publikuar në revistën Earth-Science Reviews , na lejon të përditësojmë hartat e pllakave tektonike, duke ofruar një paraqitje më të saktë të arkitekturës së Tokës, por ka edhe aplikime të tjera: “Modeli i ri”, thotë Hasterok. “Shpjegon më mirë hapësirën e shpërndarjes së 90 për qind të tërmeteve dhe 80 për qind të vullkaneve në dy milionë vitet e fundit, ndërkohë që modelet ekzistuese përbënin vetëm 65 për qind të tërmeteve”.

Prandaj, ai mund të përdoret për të analizuar më mirë rreziqet që lidhen me fenomene të mëdha gjeologjike ose, për shembull, për të marrë informacion më të detajuar mbi zonat ku duhet të kryhen kërkime minerare ku përplasen grumbujt.

Të fundit

Sot feston ditëlindjen, e gjeni dot sa vjeç bën Maestro

Sot është një ditë speciale për Armaldo Kllogjerin. I njohur gjerësisht si Maestro, Armaldo feston sot ditëlindjen e 48. I...

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë....

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim negativ te shëndeti mendor. Një ekip...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

Lajme të tjera

Web TV