Zelensky kritikon Scholz: Gjermania të jetë e qartë se kë mbështet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje kancelarit gjerman Olaf Scholz të tregojë mbështetje të qartë për Ukrainën. Në një intervistë për transmetuesin gjerman ZDFT të hënën në mbrëmje, Zelensky tha se Gjermania nuk duhet të përpiqet të balancojë interesat e saj midis Ukrainës dhe marrëdhënieve të saj me Rusinë, shkruan BBC.

“Ne kemi nevojë për siguri nga kancelari gjerman se Gjermania mbështet Ukrainën. Ai dhe qeveria e tij duhet të vendosin,” tha ai.

Ka pasur spekulime që Scholz mund të udhëtojë në Kiev gjatë kësaj jave. Kancelari mbrojti Gjermaninë kundër akuzave se nuk do të furnizonte Ukrainën me armët që kishte premtuar. Ai tha se ushtarët ukrainas duhej të trajnoheshin fillimisht përpara se të dorëzonin armët.

Politikanët gjermanë nga ana tjetër kanë akuzuar Scholz-in  se ka penguar dërgesat e armëve.

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV