test

Nga merkato e Barçës te triumfi i Warriors, këta janë titujt kryesorë të mediave sportive

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryefjala e mediave sportive ditët e sotme tashmë nuk është më surprizë. E gjithë vëmendja është nga merkato e verës, e cila ka hyrë në një fazë mjaft interesante. Kontaktet dhe bisedat mes futbollistëve dhe klubeve të ndryshme duket se kanë avancuar dhe priten goditje të mëdha transferimesh këtë sezon.

Për më tepër, ndjekim disa nga titujt kryesorë të mediave sportive botërore:

Spanjollja “Sport” e hap me titullin “Për të firmosur”. Barcelona duket se është shumë pranë akordit me disa yje që pritet të bëjnë ekipin blaugranas të arrijnë majat e futbollit europian sërish. Disa prej tyre janë: Lewandowski, Christensen, Kessie, Marcos Alonso dhe Azpilicueta. Gjithashtu raportohet se Barcelona do të ketë në dispozicion 200 mln euro për të shpenzuar këtë merkato verore.

“Marca” ka zgjedhur të zhvendosë fokusin në botën e tenisit, ku Rafael Nadal ka shprehur hapur dëshirën për të luajtur në turnamentin e Ëimbledon në Londër. “Duhet të qëndroni në këmbët e tij” është titulli i prestigjozes spanjolle, me tenistin i cili është ende në rikuperim i sipër nga dëmtimi i tij i fundit në këmbë.

“AS” vjen me një këndvështrim interesant mbi merkaton e Real Madrid në të ardhmen me titullin “Haaland 2024”. Erling Haaland, i cili sapo firmosi me skuadrën e Manchester City-t, ka një klauzolë prej 150 mln eurosh që i aktivizohet në vitin 2024. Madrilenët duket se nuk do ngurrojnë të hidhen në sulm për gjigantin norvegjez pas dështimit me Kylian Mbappe.

“Legjenda Curry” është titulli i “Mundo Deportivo. Stephen Curry ishte ylli i finales së NBA ku ndihmoi ekipin e tij Golden State Warriors duke mposhtur skuadrën e Boston Celtics. Ky ishte titulli i katërt në karrierë për Stephen Curry.

Lexo edhe :  S'do ta besoni rregullin e çuditshëm që J.Lo ka vendosur për stafin

E përditshmja franceze “L’Equipe” ka zgjedhur të mbulojë suksesin e skuadrës së ‘Castres’ në regbi në faqen kryesore. “Kënaqësi e mirë” shkruan gazeta e njohur për suksesin e ekipit të trajnerit Broncan, të cilët mposhtën Toulouse me rezultatin 24-18.

Kampionati italian është nje prej kampionateve më aktivë përsa i përket zërave të merkatos. “La Gazzetta dello Sport” hapet me titullin: “Juve, vitamina K”, duke iu referuar bardhezinjve të hedhur në sulm për shërbimet e mbrojtësit të Napolit, Koulibaly.

“Tuttosport” gjithashtu i kushton vëmendje merkatos së ‘Zonjës së Vjetër”, të cilët kërkojnë të sjellin lojtarë cilësorë në ekip në mënyrë që të rikthehen në krye të Serisë A. “Di Maria është aty” shkruan e përditshmja italiane, me argjentinasin gjithnjë e më pranë transferimit në Torino.

Prestigjozja portugeze “A Bola” hapet me titullin kryesor: “PSG merr Vitinha”. Ekipi francez synon një tjetër merkato të suksesshme këtë sezon dhe firma me talentin e Portos duket se është thjesht çështje kohe.

Të fundit

Media italiane ‘SiViaggia’: Udhëtim në kryeqytetin modern shqiptar, Tiranë

Udhëtim në kryeqytetin shqiptar. Zbuloni se cilët janë muajt më të mirë për të vizituar Tiranën dhe për të...

Shanset 50-50 për Itali-Shqipëri, modeli statistikor i parashikon 58%-42%

Nga Eduard Zaloshnja Nga një model simulacionesh statistikore që kam ndërtuar qysh në dhjetor për “Panorama Sport” (dhe që e kam përditësuar deri ditët e...

Dorëheqja e Ceno Klosit/ Elidjana Çela drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve përkohësisht

Elidjana Çelaj është emëruar përkohësisht drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve, pas lirimit nga detyra të ish-drejtorit të përgjithshëm Ceno Klosi. Në urdhrin e Ministrit të...

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u vendosën  dje (14 qershor) në...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Lajme të tjera

Web TV