Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç: Në Kosovë nuk ka patur gjenocid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e djeshme, kryeministrja serbe Ana Brnabiç ka deklaruar se në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid. Ajo u pyet nga gazetarët për viktimat e luftës në Kosovë, por serbja në mënyrë të vazhdueshme mohonte gjithçka duke thënë se numrat e viktimave nuk ekzistojnë dhe krimet nuk kanë ndodhur.

“Në Kosovë dhe Metohi nuk ka ndodhur gjenocid. Nuk ka asnjë dënim apo rast që lidhet me këtë”,-deklaroi ajo ndër të tjera.

Ajo ka deklaruar se gjenocid ka patur ndaj serbëve dhe jo ndaj shqiptarëve të Kosovës.

”Është bërë pastrim etnik në Prishtinë, Gjilan e Gjakovë. U rrënuan kisha e manastire, u vranë 8 serbë. Pa referendum u shpall Pavarësia, krim dhe gjenocid ka patur ndaj serbëve”,-deklaroi ajo ndër të tjera.

Të fundit

“Pushteti nuk rrëzohet as për dy dekada”/ Kikia tregon si mund të përmbyset regjimi

Analisti Mentor Kikia ka treguar se vota e pensionistëve, e administratës dhe e militantëve e mbajnë Ramën në pushtet....

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Në emisionin “Të Paekspozuarit” është përmendur një mundësi që Fredi Beleri të padisë dy gazetarët e njohur, Klodiana Lala dhe Artan Hoxha, që komentet...

Joe Biden rrëzohet sërish në mes të skenës (Video)

Ndodhi sërish! Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden u pengua dhe u rrëzua teksa shpërndante diplomat në një ceremoni diplomimi për...

Pse u detyruan amerikanët ta bëjnë fajtor Albin Kurtin?

Analisti Andi Bushati ka reaguar ashpër në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, si dhe me qëndrimet ndaj kryeministrit Albin Kurti. I...

Egnatia mposht Tiranën dhe fiton Kupën e Shqipërisë, rrogozhinasit shkruajnë historinë

Egnatia shkruan historinë në futbollin shqiptar. Skuadra rrogozhinase fiton për herë të parë Kupën e Shqipërisë pasi mposhti në finale Tiranën me rezultatin 1-0,...

Lajme të tjera

Web TV