Humbi 50 mijë ushtarë, Putin nis “prerjen e kokave” me gjeneralin e Forcave Ajrore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas lajmeve nga fronti i luftës, Ukraina pretendon se Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka spastruar shefin e forcave të tij ajrore për shkak të humbjeve të mëdha në luftë, të cilat vlerësohet se kanë arritur në 50,000 ushtarë.

Sipas këtij lajmi Gjeneral-koloneli Andrey Serdyukov, 60 vjeç, ka paguar çmimin e ‘viktimave masive’.

Spekulimet vijnë pasi një burim rus sugjeroi se humbjet e përgjithshme të vendit në Ukrainë janë afro 50,000, dukshëm më të larta se shumica e vlerësimeve të tjera.

Burime të pakonfirmuara ukrainase, të cituara nga zëdhënësi ushtarako-civil i Odessa, Serhiy Bratchuk, thonë se Putini “ e ka hequr qafe” Serdyukovin dhe e ka zëvendësuar atë me gjeneral-kolonelin Mikhail Teplinsky.

53-vjeçari deri më tani kishte mbajtur detyrën e shefit të shtabit të Qarkut Ushtarak Qendror i cili ka lindur në rajonin e Donetsk.

Ndërkohë sa i përket Serdyukov, ai ishte në listën e të sanksionuarve nga Britania e Madhe me pretendimin se kishte gjak ukrainas në duart e tij pas sulmeve ndaj civilëve në Bucha.

Nëse zhdukja e tij nga Putin është e vërtetë, kjo tregon se Serdyukov është bërë përgjegjës për performancën e dobët dhe viktimat e mëdha midis njësive ajrore ruse, veçanërisht në operacionet e hershme me parashutistë rreth Kievit.

Të fundit

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Berisha thirrje demokratëve: Mos harroni sakrificën tuaj, bashkë dalim fitimtarë

Sali Berisha ishte të dielën në Shkodër ku mori pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 4 dëshmorëve të 2 prillit të vitit 1991. Në një...

Aktorja e madhe Margarita Xhepa feston ditëlindjen/ Rama mesazh urimi: Edhe 100!

Aktorja e mrekullueshme, magjia e skenës dhe Teatrit shqiptar, Margarita Xhepa, feston sot ditëlindjen. Aktorja feston sot 89-vjetorin e ditëlindjes. Kryeministri Edi Rama me anë...

Spahia: 32 vite më parë plumbat lanë Shkodrën me gjak, duke i vrarë 4 bij të saj

Kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia ka zhvilluar një ceremoni përkujtimore për Martirët e 2 Prillit. Spahia është shprehur se ashtu si çdo vit, jemi...

Lajme të tjera

Web TV