Shqipëri-Kosovë/ Dy qeveritë mblidhen bashkë, marrëvëshje dhe ndasi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot në Prishtinë do të mbahet takimi i dy qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, ku pjesa më e madhe e deklaratave dhe qëndrimeve do të komentohen nga dy liderët Albin Kurti dhe Edi Rama. Çfarë marrëveshjes pritet të nënshkruhen dhe ndasia për nismën e Ballkanit të Hapur, ku Kosova refozon, ndërsa Shqipëria vijon të çojë më tej bashkëpunimin me Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Rama bën një hap para, premton heqjen e tarifave doganore me Kosovën.

Në kryeqytetin e Kosvës do të mbahet takimi i dy qeverive në vijim e një tradite të nisur që në vitin 2014 dhe vijon të jetë në agjendë, ndonëse me pak përparime konkrete. Në agjendën e parshikuar pritet që të zhvillohet mbledhja e përbashkët ditën e sotme ndërsa më pas Rama dhe Kurti do të mbajnë fjalim në Parlamentin e Kosvës, për tu zhvendosur në një konferencë të përbashkët për mediat. Pritet që të vijojë nënshkrimi i disa marrëveshjeve që lidhen kryesisht në bashkëpunimin ekonomik dhe kulturor mes dy vendeve. Iniciativa ka filluar që në vitin 2014 dhe thuajse në ço vit ka pasur një ose më shumë takime, por ekspertët e ekonomisë dhe politikës nga të dyja anët duke analizuar rezultatet dalin në përfundimin se shumë pak përparime janë bërë në këtë drejtim. Duket se më shumë takimi mes dy qeverive është një “shfaqje” që “vlerësohet” nga të dyja anët. Por Rama ka shkuar me një “befasi” në këtë takim, duke bërë fakt të kryer haqjen e barrierave doganore me Kosovën, çka nënkupton lëvizjen e lirë të mallrave, ashtu siç është edhe një nga pikat e marrëveshjes së nismës “Ballkani i Hapur” i cili deri tani është nënshkruar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, por refuzohet nga Kosova, Mali i Zi dhe Bosje Hercegovina me argumentin se kjo nismë fuqizon ekonomikisht dhe politikisht vetëm Serbinë. Por dje Rama ka deklaruar se tashmë në mënyrë të njëanshme qeveria shqiptare do heqë barrierat doganore me Kosovën. Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një vizitë në një sipërmarrje ku edhe ka folur për tregtimin e produkteve bujqësore mes Kosovës dhe Shqipërisë. Rama ka zhvilluar një vizitë në një sipërmarrje në Xërxë, në Kosovë, ndërsa shtoi se do të hiqen të gjitha tarifat doganore me Kosovën. “Bashkë me ministren po flisnim për rritjen e bashkëpunimit dhe shkrirjen komplet të të gjitha pengesave të kufirit. Do të heqim krejt tarifat doganore me Kosovën. Dëshirën e kemi të bëhet bilaterale edhe me qeverinë e Kosovës, por ne do ta bëjmë. Ata kanë kërkuar më shumë kohë, por ne do ta bëjmë. S’ka kuptim t’i heqim për Ballkanin e Hapur dhe jo me Kosovë.”, tha ai.

Lexo edhe :  Laboratori i drogës në Fier/ Kush është porositësi që u mbajt për 4 muaj në vëzhgim

Masat

Për arsye sigurie, ka një plan masash të forta dhe siç raportojnë mediat në Kosovë sot dhe nesër do të ketë ndërprerje të përkohshme në intervale të shkurta kohore të qarkullimit të trafikut. “Me datën 20 qershor 2022, në Republikën e Kosovës, në Prishtinë do të mbahet takimi i radhës mes dy qeverive, asaj të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. Policia e Kosovës, do të kujdeset për ofrimin e sigurisë dhe mbajtjen e rendit e qetësisë publike, gjatë kohës së zhvillimit të mbledhjes dhe gjatë lëvizjes së kryeministrit dhe ministrave të Qeverise së Shqipërisë. Në kohën e ardhjes së përfaqësuesve shtetërorë nga Shqipëria, për të mundësuar qarkullim të lirë të eskortës zyrtare nën përcjellje dhe sigurim, Policia e Kosovës, sot në orët e pasdites (19.06.2022) dhe nesër (20.06.2022) sipas itinerarit të lëvizjes së personaliteteve/delegacioneve do të bëjë ndërprerje të përkohshme në intervale të shkurta kohore të qarkullimit të trafikut në disa segmente rrugore ku pritet të kalojnë delegacionet”, -thuhet në njoftim.


Të fundit

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...

110-vjetori i Pavarësisë bën bashkë Shqipëri-Kosovë, mbahet sot mbledhja e dy kuvendeve

Me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë, sot në orën 10:00, në Kuvend do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës...

Endri Prifti e kishte ‘prashikuar’ muaj më parë/ Marsela Çibukaj fiton ‘Kënga Magjike’!

Marsela Çibukaj është fituesja e edicionit të 23-të të festivalit “Kënga Magjike” në Tv Klan. Pirro Çako i dorëzoi kupën triumfueses, e cila konkurroi...

Lajme të tjera

Web TV