Shqipëri-Kosovë, Rama ka një mesazh për të gjithë ata që duan ta përçajnë me Kurtin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Po zhvillohet  konferenca  e përbashkët e kryeministrit Rama dhe Kurti  pas mbledhjes së dy qeverive.

Rama tha se me qeverinë e Kurtit, Shqipëria ka regjistruar nivelin më të lartë të marrëveshjeve të firmosura mes dy vendeve, duke hedhur poshtë spekulimin për raportet jo të mira me Albin Kurtin.

“Kemi rënë dakord për disa gjëra me rëndësi. Pas çdo mbledhjeje të përbashkët i afrohemi qëllimit për partneritetin strategjik mes dy vendeve. Ramë dakord që në kuadrin e 110 vjetorit të flamurit tonë kombëtar të organizojmë për herë të parë Kuvendin e Përbashkuar të dy republikave. Ramë dakord që në periudhën e fundit të viti të publikojmë revistën e parë bashkeqeveritare. Do të kemi një fletore zyrtare të të dyja qeverive, do publikohet në fund të çdo viti për të informuar të interesuarit për bashkëpunimin mes nesh. Volumi tregtar Shqipëri Kosovë ka qenë 136 mln euro, sot jemi në 433 mln euro. ASmbicia jonë të shkojmë mbi 1 miliardë. Është rezultat i djersë, ambicies së sipërmarrësve shqiptarë në dy anët dhe lehtësirave që kemi krijuar. Kam një lajm për ata që kërkojnë të gjejnë arsye për ata që komentojnë për mos ecurinë mes 2 qeverive. Kemi shkallën më të lartë të niveli të marrëveshjeve të nënshkruara. Të konsidertohet fakt dhe jo arsye për spekulime. Kemi ekspozuar projektin e portit të ri të Durrësit”, tha kryeministri Edi Rama.


Të fundit

Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin...

Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë...

FBI kontrolle në shtëpinë e Trump, flet prokurori i përgjithshëm: E urdhërova unë

FBI ka hyrë në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump për të bërë kontrolle por ende nuk dihet arsyeja e kontrollit. Mbi ngjarjen ka folur vetë...

Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”. Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të...

Ishte i shpallur në kërkim, arrestohet ish-shefi i policisë së Dhërmiut!

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit. Bode është dënuar me 12...

Lajme të tjera

Web TV