Scholz: Ukraina dhe Rusia ende larg negociatave të paqes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ukraina dhe Rusia janë shumë larg përfundimit të luftës përmes negociatave, tha të mërkurën kancelari gjerman, Olaf Scholz, duke shtuar se presidenti Vladimir Putin ende beson gabimisht se ai mund të diktojë kushtet e paqes.

“E vërteta është se ne jemi larg negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë. Sepse Putini ende beson në mundësinë e një paqeje të diktuar,” tha Scholz në një fjalim para ligjvënësve gjermanë.

Scholz po ashtu tha të mërkurën se partnerët e NATO-s në Evropën Lindore mund të mbështeten te Gjermania, pasi ajo po ripajis ushtrinë e saj në mënyrë që të mund të mbrojë aleatët si dhe veten kundër të gjitha sulmeve të ardhshme.

“Në krizën më të madhe të sigurisë në Evropë për dekada, Gjermania – ekonomia më e madhe e BE-së dhe vendi më i populluar – po merr një përgjegjësi shumë të veçantë”, tha Scholz në një fjalim në parlament për samitet e ardhshme të Bashkimit Evropian, G7 dhe NATO-s.

“Dhe jo vetëm për sigurinë e saj, por edhe për sigurinë e aleatëve të saj,”, tha ai.

Lufta në Ukrainë nisi më 24 shkurt, 2022 me një sulm të paprovokuar të Rusisë.

Ky sulm u pasua me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, të cilat megjithatë nuk e kanë detyruar Rusinë të ndalë sulmet./REL/

Të fundit

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, i cili deklaroi se nuk...

Luhatjet e vazhdueshme të euros dhe dollarit, godasin eksportin e bimëve medicinale

Forcimi i monedhës vendase, leku nuk ka sjellë pasoja pozitive për eksportuesit të cilët i shesin mallrat e tyre me monedhën evropiane. Jo vetëm fasonët...

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të cilëve janë ekzekutuar 12 masa. Kurse...

Lajme të tjera

Web TV