Mike Pence në kampin e muxhahedinëve: Dua t’ju falënderoj për luftën në emër të lirisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish.zv presidenti amerikan Mike Pence ndodhet në Shqipëri. Pence në kampin e muxhahedinëve në Manzë tha se kjo është hera e tij e parë që viziton vendin tonë, ndërsa theksoi se ndajnë parime të përbashkëta për lirinë e Iranit.

Ai tregoi mbështetje për iranianët të strehuar në kampin Ashraf në Manzë të Durrësit. Pence tha se Amerika është shtëpia e iranianëve.

“Kam udhëtuar mijëra milje për të qenë sot këtu pasi ne ndajmë një çështje të përbashkët. Çlirimin e popullit të Iranit. Ne ndajmë një parim për një Iran të lirë dhe demokraci të qëndrueshme. Dua të falënderoj të gjithë. Shumica prej jush keni kaluar situata shumë të vështirë. Ju falënderoj për qëndrueshmërinë në emër të lirisë. Është hera e parë që vizitoj Shqipërinë.

E di brenda zemrës time që shumica duke qenë përvoja ime që kam shërbyer, shumë amerikanë kanë familjarët e tyre. 1.5 milion amerikanë kanë lindur në Iran. Shqipëria është shtëpia e diasporës së Iranit. Populli i Iranit ka një vend të veçantë në zemrën time.

Zemra e Amerikës është liria dhe ne nuk duhet të jemi kurrë të heshtur. Duke i dhënë një zë ne nënshkruam një rezolutë për të mbështetur protestuesit kurajozë të Iranit”, u shpreh Pence.

Të fundit

Destinacionet ideale që mund t’i vizitoni gjatë fundjavave të ngrohta të pranverës!

Me ardhjen e pranverës të gjithë mendojmë se ku do të udhëtojmë. Zbuloni në këtë artikull disa nga destinacionet...

Ekzekutuan babain, psikologia zbardh shkaqet: Kjo ka ardhur si rezultat i dhunës

Psikologia Manolita Hida thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nga fëmijët e tij, është kryer pasi ai ka ushtruar dhunë në familje. Në një...

Angelina Jolie bëhet bionde dhe duket yll

Duket se aktorja e njohur e ka gati formulën e kapërcimit të stinëve nga dimri i ftohtë në pranverën e ngrohtë, përmes një ndryshimi...

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët, ndërsa zoti Trump ndeshet edhe...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Lajme të tjera

Web TV