Scholz: Ukraina ka nevojë për një plan të ri Marshall

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi të mërkurën se dëshiron të diskutojë skicat e një “Plani Marshall për Ukrainën” me krerët e G7 në samitin e ardhshëm në Gjermani, sipas CNN.

“Ashtu si Europa u shkatërrua nga lufta, Ukraina ka nevojë për një plan Marshall për rindërtim,” u tha Scholz ligjvënësve në Bundestag, duke shtuar se rindërtimi i Ukrainës do të ishte një “detyrë për brezat”.

Plani Marshall, një iniciativë e financuar nga SHBA, e miratuar në vitin 1948, ndihmoi në rindërtimin e Europës Perëndimore pas Luftës së Dytë Botërore. Scholz shpreson për një front të bashkuar për mbështetjen afatgjatë për Ukrainën kur Gjermania të presë samitin vjetor të G7 në Bavari.

Pas vizitës së tij javën e kaluar në Iripin, një periferi e Kievit,  Scholz tha se kjo i kujtoi atij “pamjet e qyteteve gjermane pas Luftës së Dytë Botërore”.

Do të nevojiteshin miliarda dollarë për Ukrainën për të financuar rindërtimin gjatë disa viteve, tha ai, duke shtuar se kjo do të ishte e mundur vetëm nëse kombet europiane, vendet e tjera donatore të mëdha dhe organizatat ndërkombëtare punojnë së bashku.

Scholz ka ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të diskutuar ndihmën financiare për Ukrainën me liderët e G7-ës të hënën.

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV