Parlamenti bullgar voton pro heqjes së VETO-s për Maqedoninë e Veriut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Parlamenti bullgar votoi një rezolutë për heqjen e vetos bullgare mbi fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Shkupin, bazuar në një propozim të Presidencës franceze të Këshillit të BE. Kjo praktikisht zhbllokoi procesin e integrimit në BE për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.Mediat bullgare raportojnë se rezoluta u miratua me 170 vota pro, 37 “kundër”, dhe 21 abstenime. Pas miratimit qeveria duhet ta nënshkruajë atë.

Më herët kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovachevski tha të enjten se propozimi francez është i papranueshëm për vendin e tij siç është.

Të enjten mbrëma, presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje politikanëve bullgarë “nga i gjithë spektri politik” për të mbështetur një kompromis të propozuar nga Franca që do të lejonte heqjen e vetos së Bullgarisë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut.

“Unë po shikoj presidentin që duhet të marrë një angazhim këtu. Partitë e mazhorancës aktuale – ato në koalicion dhe ato që sapo janë larguar dhe ato në opozitë – duhet ta votojnë atë. Është detyrë e tyre evropiane. “, tha Presidenti i Republikës Franceze, pasi liderët evropianë diskutuan për zgjerimin e BE-së në takimin e tyre në Bruksel, duke i ndarë një pjesë të konsiderueshme të saj vetos bullgare.

Macron tha se Bullgaria ishte nën presion të fortë në muajt e fundit për të hequr veton dhe shprehu respekt për “guximin e kryeministrit Kiril Petkov, i cili bëri më të mirën”. Në të njëjtën kohë, ai tha se pamundësia për të arritur një zgjidhje është për shkak të “krizës aktuale politike, për të cilën nuk mund të mbyllim sytë”.

“Unë mendoj se jemi shumë afër një marrëveshjeje. Ne bëmë një propozim që na mundësoi të punojmë shumë ngushtë me njëri-tjetrin dhe që na lejon të kënaqim kërkesat e Bullgarisë, të cilat janë në përputhje me atë që mund të bëjë Maqedonia e Veriut. Por padyshim, është në lidhje me dukshmërinë dhe mirëkuptimin tani dhe ndërtimin e besimit në orët e ardhshme për atë që tashmë është rënë dakord”, tha Emmanuel Macron.

Lexo edhe :  Kalon propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja kur hyn në fuqi

“Kompromisi francez” do të diskutohet nga ambasadorët e BE javën e ardhshme dhe do të miratohet.

“Ne kemi pritur shumë gjatë,” tha Macron.

 


Të fundit

Kuvendi i Shqipërisë me dy kryeministra dhe dy kryetarë, valëvliten 2 flamujt!

Sot në Kuvendin e Shqipërisë do të mbahet mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Kuvendit të Shqipërisë.Mbledhja...

Nis mbledhja e Kuvendeve/ Rama pret Kurtin me këngë popullore!

Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u takuan në oborrin e Parlamentit shqiptar. Ata u pritën me këngë dhe valle shqiptare. Më pas dy liderët...

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...

Lajme të tjera

Web TV