Historia/ Lindja e çmimit Nobel: një histori armësh, gabimesh dhe mendimesh të dyta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si lindi çmimi Nobel? As shkrimtarët më të mirë nuk mund të kishin dalë me një histori të tillë. Alfred Nobel, shpikësi i dinamitit dhe tregtarit të armëve, pati një epifani ditën kur lexoi nekrologjinë e tij. Dhe më 27 nëntor 1895 ai vendosi çmimin në emër të tij.

Lista e çmimeve Nobel është si një përmbledhje e historisë së fundit. Nga Marie Curie te Rita Levi Montalcini, nga Boris Pasternak te Ernest Hemingway, nga Aung San Suu Kyi te Barack Obama, çdo çmim përfaqëson një sezon kulturor, një zbulim revolucionar, një pikë kthese epokale. Por cila është historia e çmimit Nobel? Çfarë fsheh emri i shpikësit të saj?

TREGTARI I VDEKJES (NUK) ËSHTË I VDEKUR

Pak njerëz e dinë se Alfred Nobel, një biznesmen i pasur suedez i lindur në 1833, bëri një pasuri të jashtëzakonshme me shpikjen e dinamitit, prodhimin dhe tregtimin e armëve. Olov Amelin, kurator i Muzeut Nobel në Stokholm, i zbuloi gazetares Molly Oldfield (autore e Muzeut Sekret) arsyen që e shtyu Nobelin të vendoste çmimin në vitet e fundit të jetës së tij.

Historia është e denjë për skenarin më të mirë: në 1888, pas vdekjes së vëllait të tij Ludwig, një gazetë franceze shkëmbeu identitetin e dy Nobelëve dhe botoi një artikull të papëlqyeshëm kushtuar sipërmarrësit, të titulluar Le marchand de la mort est mort (the tregtari i vdekjes ka vdekur). Alfredi, i cili në atë kohë ishte në Paris, pati mundësinë e rrallë të lexonte nekrologjinë e tij ante-mortem dhe u shqetësua thellë prej saj.

GODITJA E FAJIT DHE MENDIMET

Ashtu si Scrooge në këngën e Krishtlindjeve të Dickens, thuhet se pas disa vitesh Nobel vendosi të ndryshojë fatin e tij. Pa paralajmërim, pikërisht më 27 nëntor 1895, ai shkoi në klubin norvegjez suedez në Paris për të hartuar një testament të gjatë, në të cilin renditi pasuritë që do t’i linte trashëgim familjes së tij (ai nuk kishte fëmijë) dhe udhëzoi një nga besimtarët e tij. bashkëpunëtorët për të ndjekur testamentin e tij të fundit: të investojë pjesën tjetër të aseteve të tij dhe të dhurojë interes në formë çmimesh për “ata që, gjatë vitit të kaluar, kontribuan më shumë në mirëqenien e njerëzimit”.

Lexo edhe :  “O ushtar i Berishës, koka e krimit”, qytetari i 'bën pritë' Genc Rulit para SPAK (Video)

Ishte gjithmonë Nobeli ai që vendosi t’i ndante fondet në pesë çmime që korrespondonin me pesë fusha të ndryshme: fizikë, kimi, mjekësi, letërsi dhe paqe. Ky i fundit do t’i jepej “personit që ka bërë punën më të mirë për ruajtjen dhe promovimin e paqes”. Thuhet se testamenti është shkruar aq shpejt sa biznesmeni ka kërkuar që katër zotërinj të Klubit të pa parë më parë ta nënshkruajnë si dëshmitarë.

NOBELI PËR PAQEN

Gjithashtu u konstatua se katër çmimet e para u dhanë nga institucionet suedeze, por ai për paqen nga një komision i zgjedhur nga parlamenti norvegjez. Arsyeja e kësaj zgjedhjeje nuk dihet. Nga viti 1814, Suedia dhe Norvegjia u bashkuan nën të njëjtën kurorë, por në fund të shekullit norvegjezët kërkuan një ndarje dhe mendohet se Nobel donte në këtë mënyrë të favorizonte një zgjidhje paqësore të problemit.

Emrat e fituesve shpallen çdo vit në tetor; ndarja e çmimeve, në Stokholm dhe Oslo, bëhet më 10 dhjetor, në përvjetorin e vdekjes së Nobelit. Çmimi i parë u dha në vitin 1901. Në vitin 1968 Banka e Suedisë krijoi një çmim tjetër të quajtur “në kujtim të Nobelit” në shkencat ekonomike dhe u dha së bashku me të tjerët.

Testamenti tani ruhet në një kasafortë të Fondacionit Nobel në Stokholm dhe nuk është ekspozuar kurrë. Alfred Nobel vdiq në Sanremo në 1896 dhe, megjithë sjelljen e tij personale, ai la trashëgim njohjen e vlerës më të respektuar dhe të lakmuar njerëzore. Historia e saj na mëson se nuk është kurrë vonë për të ndryshuar.

 

Burimi: focus.it


Të fundit

Parashikimi i motit, 2 Tetor 2022

Moti do të jetë me vranësira e reshje shiu në mëngjes, gjatë ditës do të jetë me diell dhe...

Horoskopi ditor, 2 Tetor 2022

Dashi: Marrëdhëniet romantike me Bricjapin dhe Gaforren janë momentalisht në një situatë nervoze. Në aspektin profesional tani mund të jeni të zënë në punë, është...

Barcelona vazhdon ecurinë pozitive dhe merr kreun, Lewandowski bën heroin sërish

Barcelona vijon rezultatet pozitive në La Liga duke arritur fitoren e 6 radhazi në kampionat. Katalanasit kanë mposhtur 0-1 në transfertë Mallroca me një gol...

‘Deklarimet e Doktorit njësoj si të Lulit’/ Elezi: Jemi në rrezik të vazhdimit të…

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Ibsen Elezi, ka bërë një deklaratë të fortë, ku thotë se deklarimet e kreut të PD-së, Sali Berisha, ngjajnë...

Perla e Bajramit nuk mjafton, Milan triumfon në sekondat e fundit

Ndeshje e çmendur ka rezultuar sfida mes Empolit dhe Milanit. Kuqezinjtë po udhëhiqnin 0-1 me golin e Rebic, por Bajrami realizoi në shtesa duke barazuar...

Lajme të tjera

Web TV