test

Biden kërkon përjashtim nga Senati: Duhet të kodifikojmë të drejtën e abortit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti amerikan Joe Biden tha të enjten se do të mbështesë bërjen e një përjashtimi nga ajo që njihet si filibuster, pragu prej 60 votash në Senat për të miratuar shumicën e një legjislacioni, në mënyrë që të kodifikohen të drejtat e abortit dhe e drejta për privatësi përmes dokumentit të miratuar nga Kongresi.

“Gjëja më e rëndësishme për të qenë të qartë është ajo se duhet të kodifikojmë Roe vs Wade dhe mënyra për ta bërë këtë është të siguroheni që Kongresi voton për këtë. Dhe nëse e drejta e filibusterit epengon, atëherë duhet të ketë një përjashtim për këtë veprim”.

Deklarata e sotme e Biden, është një thirrje e ashpër nga një president, i cili deri më tani nuk ka dashur të ndërhyjë për ndryshim në rregullat e Senatit, pavarësisht thirrjeve nga progresistët për të hequr dorë nga filibuster në mënyrë që të kalojë agjendën e tij.

Senati nuk i ka 60 votat e nevojshme për të kodifikuar Roe kundër Wade sipas rregullave aktuale.

Presidenti Biden e ka quajtur vendimin për abortin “një problem serioz që gjykata ka vënë mbi Shtetet e Bashkuara”, duke e lidhur atë me çështje të tjera të mundshme si të drejtat e martesës, për privatësi e tj.

Të fundit

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Lajme të tjera

Web TV