Diana e Uellsit, vd*kja tragjike e princeshës bamirëse

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Diana Frances Spencer lindi më 1 korrik 1961, në një familje aristokrate angleze me prejardhje mbretërore dhe u bë një figure publike me shpalljen e fejesës së saj me Princin Charles. Babai i saj ishte Lord Spencer. Ajo ishte fëmija i katërt prej pesë fëmijëve që kishte Frances Shand Kydd dhe Edward John Spencer. Familja Spencer është një nga familjet më të vjetra dhe më të rëndësishme të Britanisë së Madhe, aleatë të ngushtë me familjen mbretërore për disa breza. Dasma e Dianës me Çarles u mbajt ne katedralën e Shën Palit dhe u ndjek nga një audience televizive botërore mbi 750 millione teleshikues. Pas martesëes së saj iu dha titulli Princesha e Uellsit, Dukesha e Kornvellit, Dukesha e Rothesay, Kontesha e Çester dhe Braronesha e Renfru. Gjatë martesës me Princin e Wellsit ajo kishte dy djem William dhe Harry. Me 21 qershor 1982 ne spitalin privat Lindo Wing i Shen Marisë,Padington, në Londër, u lind djali i pare i Dianes dhe Charles, William Arthur Philip Louis.   Fëmija gjegjësisht djali i dytë Henry Charles Albert David lindi 2 vjet pas William, me 15 shtator 1984. Ajo e dinte se fëmija i dytë ishte djale mirpo ajo nuk i tregoj askujt duke e përfshirë edhe Princin Charles. Princesha Diana ishte një nënë e përkushtuar dhe e papërmbajtshme. Ajo mbeti objekt i vështrimit i mediave botërore gjatë edhe pas martesës së saj, e cila përfundoj me divorc me 28 gusht 1996. Pas divorcit, Diana jetoi në apartamentin e saj në anën veriore të Kensington Palace të cilën e kishin së bashku me Princin e Uellsit. Pas divorcit ajo pati një lidhje të shkurtur me kirurgun kardiolog, Hasnat Khan, nga Jhelum, Pakistan. Më pas Diana filloi të takohej me Dodi Fayed, djali i biznesmenit Mohamed Al-Fayed. Diana pranoi ftesën e Dodi-t per t’iu bashkuar familjes së tij në jug të Frances. Mohamed Al-Fayed, bleu një jaht me gjatësi 60 metra, në të cilën u argëtuan Diana dhe fëmijët e saj. Duke filluar nga fundi i vitit 1980, Princesha e Uellsit u bë e njohur edhe për mbështetjën e saj për projekte të bamirësisë. Është shquar me ndikim te konsiderushëm për fushatën e saj kundër minave dhe për ti ndihmuar viktimat e AIDS-it. Në prill të 1987, Princesha e Uellsit ishte personalitet i parë i famshëm që preku një person të infektuar me HIV. Paraqitja e saj për çështje bamirësie e publikuar më gjerësisht ishte vizita e saj në Angola në janar të 1997, duke shërbyer si një vullnetare e Kryqit të Kuqë Ndërkombëtarë të VIP, ajo vizitoi të mbijetuarit e minave në spital. Ajo është vlerësuar se pati ndikim në nënshkrimin nga ana e qeverisë Britanike dhe vendëve tjera të Traktatit të Otavës në dhjetor të vitit 1997, pas vdekjës saj, marrëveshja ishte ndalimi ndërkombëtarë për përdorimin e minave kundër-njeri. Prej 1989 , ajo ishte presidente e spitalit per fëmijë “Great Ormond Street Hospital”. Më 31 gusht 1997, Diana u përfshi në një aksident rrugor, ndodhur në tunelin e rrugës Pont de l’Alma,Paris, së bashku me mikun e saj Dodi Fayed dhe shoferin e tyre Henri Paul. Dodi dhe Henri vdiqën në vendin e aksidentit kurse Diana u dërgua e gjallë në spitalin Pitié-Salpêtrière. Pavarësisht përpjekjëve për ta shpëtuar, dy orë pas aksidentit në 4:00 të mëngjesit, mjekët deklaruan vdekjën e saj.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV