Grave iu hidhet “drogë përdh*unimi” në festën ku merrte pjesë edhe Kancelari Scholz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një skandal ka përfshirë Gjermaninë, pasi disa grave iu është hedhur në pije ajo që quhet “drogë përdhunimi”. Mediet raportojnë se ngjarja ka ndodhur gjatë festës tradicionale të Grupit Parlamentar të SPD-së, në Berlin, ku i pranishëm ka qenë dhe vetë Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz.

Siç raportojnë mediet gjermane, grave të pranishme në festë iu është hedhur një lëng pa shije, që mpikset lehtësisht me pijen dhe jep një sërë efektesh, si humbje e përkohshme e memories, deri në gjendje të fikti.

Ngjarja ka ndodhur të mërkurën e kaluar në oborrin, ku morën pjesë deputetë, punonjës të Bundestagut gjerman dhe të zonave zgjedhore, ku sipas grupit parlamentar, në total ishin rreth 1000 pjesëmarrës.

Ngjarja u raportua për herë të parë nga “Tagesspiegel”, e cila ka gjithashtu një letër të kreut të grupit parlamentar të SPD-së, Mathias Martin, drejtuar anëtarëve të SPD-së të Bundestagut, ku thuhet: “Në festën tonë të verës padyshim pati sulme ndaj kolegëve me nokaut. Kjo është një ngjarje skandaloze, të cilën e raportuam menjëherë në policinë e Bundestagut”. Grupi parlamentar i SPD rekomandon që personat e tjerë të prekur “ta raportojnë menjëherë këtë në polici”.

 

 

Pesë “viktima” janë regjistruar
Policia kriminale e Berlinit ka nisur hetimet për lëndime të rrezikshme trupore ndaj personave të sulmuar. Autoritetet gjermane njoftojnë se deri të shtunën në mëngjes kanë rezultuar të prekura me këtë lëndë të rrezikshme pesë gra.

Mes tyre ishte një grua 21-vjeçare, e cila ankohej se nuk ndihej mirë, kishte marramendje dhe humbje të kujtesës pas festës. Sipas policisë, ajo ka ngrënë dhe ka pirë në festën me rreth 1000 të ftuar të mërkurën pasdite dhe në mbrëmje, por nuk ka konsumuar alkool. Rreth orës 21:30 ajo ka shfaqur shenja të marramendjes, ndërsa në mëngjes ajo ka thënë se nuk mbante mend asgjë nga darka.

Lexo edhe :  Çmimet e larta dhe reforma e pensioneve, mijëra francezë ngrihen në protestë

Ajo është ekzaminuar në spital dhe ka lajmëruar policinë, ku kjo e fundit mëngjesin e së shtunës, kishte marrë dijeni për katër raste të tjera me simptoma të ngjashme.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV