Integrimi/ Balla: Tryeza e parë ndërqeveritare të hënën ose të martën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla, në përfundim të takimit me deputetin e Bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviç, u shpreh optimist se javën e ardhshme do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare. Mbështetje për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut shprehu edhe Ahmetoviç, i cili nesër udhëton drejt Shkupit pikërisht në ditën kur Kuvendi i Maqedonisë së Veriut vendos për pranimin apo refuzimin e propozimit francez.

“Në ndërtesën e Komisionit Europianë në Berlyamond janë gati që të hënën ose të martën të mbahet konferenca e parë ndërqveritare. Thirrja ime është plani francez të plotësohet gjatë kësaj jave, në mënyrë që të ketë mundësi që edhe Maqedonia e Veriut të mbaj konferencën e parë ndërqeveritare. Pjekuria politike e çdo deputeti të parlamentit të RMV duhet të tejkalojë axhendat politike të krahut ku bëjnë pjesë”, tha Balla.

“Ne si qeveri e re e shohim Shqipërinë, si anëtar të BE. Para 3 javësh patëm një konferencë, duhet ta them që jam edhe vetë kritik. Kishim një shans historik t’i jepnim Kosovës liberalizimin e vizave dhe të ndihmonim Shqipërinë e RMV në rrugën e integrimit. Do punojmë që javën e ardhshme që Shqipëria të nisë negociatat. Keni edhe mbështetjen time personale për integrimin dhe anëtarësimin e Shqipërisë në BE”, u shpreh Ahmetovicc.

 

Të fundit

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Lajme të tjera

Web TV