Merr detyrën e rëndësishme nga Kremlini, a po përgatitet vajza e Putinit në politikë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nga vajzat e Presidentit rus Vladimir Putin është emëruar në një pozicion të lartë në një organizatë besnike ndaj Kremlinit, një veprim që ka nxitur spekulimet se ajo po përgatitet për një rol në politikë.

Katerina Tikhonova, 35 vjeçe, u emërua bashkëkryetare e një grupi zyrtarësh të cilët janë ngarkuar me detyrën për të zbutur ndikimin e sanksioneve perëndimore duke reduktuar varësinë e Rusisë nga mallrat dhe teknologjia perëndimore. Sipas analistëve, Rusia është tani vendi më i sanksionuar në botë, duke ia kaluar Iranit dhe Koresë së Veriut.

Ka kohë që spekulohet se 35-vjeçarja Tikhonova, mund të bëhet deputete në partinë në pushtet të Putinit, Rusia e Bashkuar. Ajo njihet më së shumti për dashurinë e saj për kërcimin akrobatik rock’n’roll, një sport i veçantë për të cilin janë dhënë miliona paund nga financime misterioze.

Momentalisht ajo mban një rol drejtues si zëvendësdrejtuese e një qendre kërkimore matematikore në Universitetin Shtetëror të Moskës si dhe drejton fondacionin Innopraktika, i cili vitin e kaluar lançoi një aplikacion për ndarjen e videove që synon të reduktojë ndikimin e mediave të huaja sociale.

 

 

Megjithatë, Putin nuk e ka pranuar kurrë publikisht atësinë ndaj Tikhonovës.

Së fundmi u zbulua se Tikhonova ishte në një lidhje me Igor Zelensky , një balerin. Zelensky, i cili nuk ka lidhje me presidentin ukrainas, u detyrua të linte rolin e tij si kreu i baletit shtetëror bavarez, pasi ai refuzoi të dënonte pushtimin e Rusisë.

Tikhonova ishte martuar më parë me Kirill Shamalov, një biznesmen miliarder, babai i të cilit ka lidhje të ngushta me Kremlinin.

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV