Konsultim për Amnistinë Fiskale/ Ibrahimaj: Nisim vitin zero të parave jashtë bankave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E vendosur në nismën e Amnistisë Fiskale, e cila parashikon një prag prej 2 mln eurosh, qeveria nisi sot konsultimet për pr/ligjin.

Në nisje të fjalës së saj ku prezantoi nismën, ministrja Delina Ibrahimaj sqaroi se do të kryhet amninistia e pasurisë, e cila do të shqyrtohet nga një njësi speciale që do të bashkëpunojë me institucionet shtetërorë.

“Është parashikuar një kufi prej 2 mln eurosh për deklarimin e pasurisë. Do të krijohet një njësi speciale që do të ndërveprojë me institucionet shtetërore që kanë si objektiv elementët që sapo paraqita. Për 5 ditë do të analizojë kërkesat nga subjektet duke ndërvepruar me institucionet shtetërore në luftën kundër krimit.

Administrata do të japë një vërtetim që bizneset të paguajnë një tatim të posaçëm për legalizimin e kapitaleve. Është 7% për 4-mujorin e parë të zbatimit të ligjit dhe 10% për 5 mujorin e dytë. Në fund të verifikimit do të dalë një vërtetim që legalizon këto para apo asete.

Situata ku ndodhemi dhe kriza ekonomike globale i ka vendosur ekonomitë në kushte jo normale të funksionimit të tyre. Kjo është një krizë. Është e rëndësishme rritja e kapitaleve që të financohen projektet që ne kemi të parashikuara. Kemi një normë të lartë të parave të jashtë bankave.

Duhet ngritur kapaciteti i shtetit në mënyrë që të krijohet një vit zero që të mos ketë më mundësi që paratë të qarkullojnë jashtë bankave. Do i japim mundësinë çdo shqiptari që kanë pasuri nga puna e padeklaruar që të mund të legalizohen. Në situatën ku ndodhemi është e rëndësishme që ekonomia të zhvillohet përmes këtyre sistemeve. Një nga objektivat e aministisë është rritja e ekonomisë. Situata i ka vendosur shtetet në kushte jo normale financimi, tani është e rëndësishme rritja e kapitaleve me qëllim financimin .

Lexo edhe :  COVID-19 në vend/ 11 të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Kemi një normë të lartë të parasë jashtë bankave është e nevojshme të krijohet një vit zero ku të mos ketë mundësi që këto para të qarkullojnë jashtë bankave. Do krijojmë mundësinë që këto para të legalizohen, do I japim mundësi cdo shqiptari të legalizojë paranë e venë në 30 vite nga puna në të zezë. Pr/ ligji ka për synim përmirësimin e pajtueshmërisë me taksat në të ardhmen.” u shpreh Ibrahimaj.


Të fundit

Horoskopi ditor, 2 Tetor 2022

Dashi: Marrëdhëniet romantike me Bricjapin dhe Gaforren janë momentalisht në një situatë nervoze. Në aspektin profesional tani mund të jeni...

Barcelona vazhdon ecurinë pozitive dhe merr kreun, Lewandowski bën heroin sërish

Barcelona vijon rezultatet pozitive në La Liga duke arritur fitoren e 6 radhazi në kampionat. Katalanasit kanë mposhtur 0-1 në transfertë Mallroca me një gol...

‘Deklarimet e Doktorit njësoj si të Lulit’/ Elezi: Jemi në rrezik të vazhdimit të…

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Ibsen Elezi, ka bërë një deklaratë të fortë, ku thotë se deklarimet e kreut të PD-së, Sali Berisha, ngjajnë...

Perla e Bajramit nuk mjafton, Milan triumfon në sekondat e fundit

Ndeshje e çmendur ka rezultuar sfida mes Empolit dhe Milanit. Kuqezinjtë po udhëhiqnin 0-1 me golin e Rebic, por Bajrami realizoi në shtesa duke barazuar...

Përfundon numërimi, Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Vetëm pak minuta më parë është mbyllur numërimi i votave për zgjedhjen e kreut të ri të FRPD-së. Lidershipi i të rinjve demokratë i është...

Lajme të tjera

Web TV