Alarmohet Italia/ Detektohet një avion “i dyshimtë” në qiell, ndërhyn Eurofighter

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një situatë alarmante është krijuar pasditen e 17 korrikut në qiellin e Italisë. Mediat në vend raportojnë se Forcat Ajrore të vendit hynë në veprim me dy avionë luftarakë përgjues Eurofighter të Krahut të 51-të të Istranës-të cilët morën një urdhër ngritjeje të menjëhershme nga Qendra e Kombinuar e Operacionit Ajror e Torrejonit në Spanjë, organi i NATO-s përgjegjës për zonën, për të verifikuar një gjurmë të paidentifikuar të një avioni që nuk ishte në kontakt radio me organet e trafikut ajror civil dhe që ishte rrugës për në veri.

Pasi mjeti fluturues në fjalë u lokalizua, falë koordinatave dhe informacionit të dhënë nga personeli i “udhërrëfyesit luftarak” në terren, në koordinim me Komandën e Operacioneve Aero-Hapësinore të Poggio Renatico-s dhe organet e Forcave të Armatosura dhe u dol ne përfundimin se nuk bëhej fjalë për kushte emergjente apo kërcënime sigurie.

Si duket, bëhej fjalë për një avion ultra të lehtë që ishte ngritur nga ishulli  Elba me destinacion aeroportin e Bresso -s , i cili më pas u shoqërua për në ulje.

Janë katër mjete fluturuese të Forcave Ajrore që me mjetet e Eurofighter sigurojnë shërbimin e Mbrojtjes Ajrore: Krahu i 4-të i Grosseto-s, Krahu i 36-të i Gioia del Colle, Krahu i 37-të i Trapanit dhe Krahu i 51-të i Istranës.

Për më tepër, që nga marsi 2018, avionët F-35A të 32 ° Stormo di Amendola janë integruar gjithashtu në sistemin kombëtar të mbrojtjes ajrore, të cilët kontribuojnë, me aftësi specifike operacionale dhe teknologji të gjeneratës së fundit, në mbrojtjen e qiejve italianë dhe që kanë qenë avionët e parë të gjeneratës së 5-të të përdorur nga NATO për të monitoruar hapësirën ajrore të Aleancës në një operacion të Policisë Ajrore të NATO-s.


Të fundit

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Lajme të tjera

Web TV