Negociatat/ Miqtë e huaj urojnë shqiptarët, BE-OSBE: Hapet kapitull i ri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miqtë e huaj të Shqipërisë përshëndesin dhe urojnë shqiptarët për çeljen e negociatave me Bashkimin Evropian. Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi, e ka konsideruar këtë ditë si tregues i angazhimit të unionit që vendet e Ballkanit perëndimor të jenë pjesë e familjes evropiane. Të njëjtin mesazh ka shpërndarë edhe delegacioni i BE-së në Tiranë.

OSBE në Shqipëri e ka cilësuar ditën e sotme si një kapitull të ri të Shqipërisë i shumëpritur dhe i merituar. CDU-CSU në Gjermani kanë përshëndetur çeljen e negociatave, duke e cilësuar si përparim shpresëdhënës për rrugën drejt BE por paralajmëroi se nuk do të ketë asnjë lëshim për kriteret.

Një urim të veçantë e kishte edhe ish-ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca.

“Shumë të lumtur për të gjithë njerëzit në Shqipëri dhe miqtë që e shohin Evropën si destinacionin e tyre natyror”, shkroi ndër të tjera ai.

Të fundit

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Berisha thirrje demokratëve: Mos harroni sakrificën tuaj, bashkë dalim fitimtarë

Sali Berisha ishte të dielën në Shkodër ku mori pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 4 dëshmorëve të 2 prillit të vitit 1991. Në një...

Lajme të tjera

Web TV