Ishte duke mbajtur një fjalim, sulmohet përfaqësuesi republikan në SHBA (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Politikani amerikan Lee Zeldin u sulmua të enjten mbrëma nga një burrë që mbante në dorë një objekt të mprehtë në një aktivitet të fushatës pranë Rochester, Nju Jork, thanë zyrtarët.

Sipas CNBC, Zeldin, kandidati republikan për guvernator të Nju Jorkut, nuk u lëndua dhe nuk u raportua për lëndime të tjera. Në videon e sulmit, një burrë mund të shihet në skenë me Zeldin, duke i kapur krahun para se të bien në tokë.

“Mbarove”, dëgjohet duke përsëritur burri në sulmin, i cili u shpalos rreth orës 20:00 në postën e Veteranëve të Luftërave të Huaja në Perinton.

Zyra e Sherifit të Qarkut Monroe e identifikoi të dyshuarin si David Jakubonis, 43 vjeç. Sulmi përfundoi pasi i dyshuari u ndalua nga njerëzit në audiencë si dhe anëtarët e fushatës së Zeldin, tregon video e regjistruar nga dega e NBC, WHEC e Rochester.

Në sulm, burri dukej se mbante një objekt me dy pika të dala. Deklarata e zyrës së sherifit nuk thoshte se çfarë lloj arme ishte, por një dëshmitar që ndihmoi në kapjen e të dyshuarit tha se ishte një zinxhir plastik me çelës në formën e fytyrës së një mace me veshë të mprehtë, zakonisht i shitur si një instrument vetëmbrojtjeje.

“Nuk e pashë armën në fillim. Mendova se djali po ngjitej në skenë për ta përqafuar. Pastaj mendova se dukej si një brisk rroje,” tha Joe Chenelly, i cili kishte qëndruar në anën e platformës ku Zeldin po fliste.

Chenelly tha se ai ishte në mesin e një grupi njerëzish që nxituan në ndihmë të Zeldin-it pasi burri u duk se u bë i dhunshëm.

Jakubonis, nga Fairport, akuzohet për tentativë sulmi në shkallën e dytë, një krim, dhe u akuzua në Gjykatën e qytetit Perinton dhe u lirua me vetëdijen e tij, tha zyra e sherifit në një deklaratë.

Lexo edhe :  Nga pushimet me ish-të dashurin te marrëdhënia me Luizin, si ndryshoi jeta e Kiara Titos

Zeldin më vonë i falënderoi të gjithë ata që iu afruan, duke shkruar pjesërisht: “Dikush u përpoq të më godiste me thikë në skenë gjatë mitingut të kësaj mbremje, por për fat, unë munda t’i kapja kyçin e dorës dhe ta ndaloja për disa çaste derisa të tjerët e sulmuan.”

Chenelly, një republikan që kandidon për një vend në Asamblenë e Shtetit të Nju Jorkut, tha se ai foli me të dyshuarin pasi ai u ndalua dhe burri i tha atij se ishte një veteran luftarak i Luftës së Irakut. Jakubonis shihet në videot e incidentit i veshur me një kapelë veterani të Luftës së Irakut.

Të fundit

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Lajme të tjera

Web TV