Rreziku nga kriza ushqimore, presidenti Macron nis turin në Afrikë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet që të diskutojë rreth strategjive për ushqimin pas luftës në Ukrainë gjatë vizitës së tij katërditore në Cameroon, Benin dhe Guinea-Bissau.

“Pasojat e luftës në Ukrainë po ndihen shumë në kontinentin afrikan, që është shumë i varur nga eksportet e Ukrainës,” tha një zëdhënës i Elizesë.

“Udhëtimi do të jetë një mundësi për të forcuar qëndrueshmërinë tonë kolektive ndaj krizave ushqimore dhe promovimin e investimeve afatgjata në bujqësi në vendet e cenueshme, veçanërisht në Afrikë.”

Macron pritet që të takojë homologun e tij, presidentin 89-vjeçar Paul Biya të martën ndërsa kjo është hera e parë që president francez viziton vendin që në 2015.

Kujtojmë se Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se 49 milionë njerëz mund të vuajnë nga uria për shkak të luftës në Ukrainë dhe impaktit që ajo ka në furnizimin e botës me ushqime.


Të fundit

Barcelona vazhdon ecurinë pozitive dhe merr kreun, Lewandowski bën heroin sërish

Barcelona vijon rezultatet pozitive në La Liga duke arritur fitoren e 6 radhazi në kampionat. Katalanasit kanë mposhtur 0-1 në...

‘Deklarimet e Doktorit njësoj si të Lulit’/ Elezi: Jemi në rrezik të vazhdimit të…

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Ibsen Elezi, ka bërë një deklaratë të fortë, ku thotë se deklarimet e kreut të PD-së, Sali Berisha, ngjajnë...

Perla e Bajramit nuk mjafton, Milan triumfon në sekondat e fundit

Ndeshje e çmendur ka rezultuar sfida mes Empolit dhe Milanit. Kuqezinjtë po udhëhiqnin 0-1 me golin e Rebic, por Bajrami realizoi në shtesa duke barazuar...

Përfundon numërimi, Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Vetëm pak minuta më parë është mbyllur numërimi i votave për zgjedhjen e kreut të ri të FRPD-së. Lidershipi i të rinjve demokratë i është...

Ambasadori amerikan në Serbi: Putinit nuk i intereson fare Kosova, po përpiqet të…

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se rasti i Kosovës me atë të agresionit rus në Ukrainë nuk mund të krahasohen. Në një intervistë...

Lajme të tjera

Web TV