Grekët dhe turqit “dhëmbë për dhëmbë” në Egje: Nxehen ujërat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Situata në Egje është “nxehur” sërish gjatë ditëve të fundit, pasi si pala greke ashtu edhe ajo turke akuzojnë njëra-tjetrën për provokim.

Në një video të publikuar në mediat greke, pretendohet se një anije e rojës bregdetare turke në Egje ka provokuar një roje plazhi në Farmakonissi.

Sipas autoriteteve greke, në orët e mëngjesit të së hënës, 25 korrik , një patrullë e rojes bregdetare turke ka kryer manovra të rrezikshme pranë një mjeti lundures të autoriteteve greke në portin e Leros.

Siç shihet edhe në video anija luftarake turke ka hyrë në ujërat territoriale greke duke provokuar rojën bregdetare.


Të fundit

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë...

Shifra stratosferike, zbulohet klubi i ri dhe kontrata e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo do të luajë për Al-Nassr nga 1 janari. Prestigjiozja spanjolle “Marca” shkruan se gjithçka është e mbyllur dhe se “ylli” portugez do...

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është duke ndryshuar sistemin e emigracionit....

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

FIFA hap hetime ndaj Serbisë për ndeshjen me Zvicrën, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

FIFA ka hapur hetimet ndaj Serbisë pas ndeshjes me Zvicrën të premten mbrëma ku serbët u mposhtën me rezultatin 3 me 2. Sipas gazetës...

Lajme të tjera

Web TV