Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Moska përdor gaz për të terrorizuar Evropën!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar sërish Rusinë për përdorimin e rritjes së çmimeve të gazit për të terrorizuar Evropën dhe ka bërë sërish thirrje për më shumë sanksione kundër Moskës.

“Duke përdorur Gazprom, Moska po bën gjithçka që është e mundur për ta bërë dimrin e ardhshëm sa më të ngurtë për vendet evropiane. Ne duhet t’i japim një përgjigje terrorizmit: të vendosim sanksione,” tha lideri ukriainas në fjalimin e zakonshëm të mbajtur gjatë natës.

Shumë  shpejt në Ukrainë do të dërgohen sisteme t tjera raketore “Himars”.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin pati një intervistë me kolegun e tij ukrainas, Oleksii Reznikov, për të diskutuar rezultatin e takimit të fundit të Grupit të Kontaktit për Ukrainën, duke përfshirë angazhimin e Uashingtonit për të dërguar sisteme shtesë raketore Himars (Sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë).

Austin, e siguroi Reznikov se Shtetet e Bashkuara “po lëvizin sa më shpejt që të jetë e mundur” për të dorëzuar sistemet e reja të armëve në Ukrainë.

Të fundit

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Lajme të tjera

Web TV