Opozita kërkoi debat për ndryshime në qeveri/ Balla: Nuk ka ndodhur kurrë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Debati i kërkuar nga opozita për ndryshimet e bëra në qeveri nuk do të zhvillohet në seancën e sotme parlamentare.

Kryetarja e Parlamentit, Lindita Nikolla, rrëzoi kërkesën e Enkelejd Alibeaj, ndërsa tha se gjatë gjithë seancave të gjitha ndryshimet në qeveri kanë kaluar pa debat dhe sipas ligjit nuk mund të bëhen pjesë e diskutimeve.

“Kushtetuta e përcakton qartë, ju ftoj të gjeni qoftë një rast të vetëm që kur ka pasur ndryshime në qeveri, ka pasur debat. Debat ka vetëm për programin e qeverisë gjatë prezantimit”, tha më tej kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Kryeministri Edi Rama pak ditë më parë emëroi zëvendës kryeministre Belinda Ballkun, e cila do të vijojë të mbajë postin e ministres të infrastrukturës dhe energjetikës.

Pa u mbushur një javë nga zhvillimi mbledhjes së parë ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-s në Bruksel, kryeministri liroi nga detyra krye-negociatorin ambasadorin Zef Mazi dhe emëroi Majlinda Dhukën që deri më tani ka mbajtur postin e Drejtoreshës për Politikat e Zhvillimit dhe Financimet e Ndihmës së Huaj në Kryeministri.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV