Analiza e ‘The Times’: A po shkon Putin drejt një faze përfundimtare?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zyrtari i lartë i inteligjencës amerikane nuk është shprehur aspak optimist për presidentin rus Vladimir Putin.

“Putini ka ndryshuar, nuk ka dyshim për këtë dhe është kthyer në një problem real politik për ne.”, ka thënë ai.

Që nga marrja e presidencës në vitin 1999, Putini ka qenë mjaft i hapur për atë që dëshiron; të qëndrojë në detyrë për aq kohë sa dëshiron dhe që Rusia të njihet si një fuqi e madhe.

Megjithatë, ideja e tij se çfarë do të thotë kjo dhe çfarë ai është i gatshëm të bëjë për të arritur qëllimet e tij ka ndryshuar me kalimin e kohës dhe tani duket se po shohim fazën përfundimtare, më të rrezikshme të zbritjes së tij në një tiran shtetëror mashtrues.

 

 

Mendimit të tij duket se i jepet një formë specifike nga njerëzit që ndikojnë tek ai.

Miku i tij i vjetër, bankieri Yuri Kovalchuk, kaloi mbrëmje të gjata me presidentin kur ai ishte i izoluar nga Covid në 2020, i fiksuar pas pabesisë ukrainase.

Putinizëm-patrushevizëm

Ashtu si ideologjia sovjetike e marksizëm-leninizmit ishte doktrina e gjerë e Karl Marksit, e dhënë në formë praktike të pamëshirshme nga udhëheqësi revolucionar Vladimir Lenin, po ashtu edhe Rusia është tani në kontrollin e “putinizmit-patrushevizmit”.

Ndjenja e gjerë e Putinit për një botë të konkurrencës së vazhdueshme, përplaset përmes paranojës luftarake të Patrushev.

Patrushev përkrah një luftë agresive në Ukrainë, ndërsa ankohet se “anglo-saksonët nuk kanë ndryshuar për shekuj.

Luftë pa kufi

Është e vështirë të shihet ndonjë rishpikje e mëtejshme, e jo më pozitive, në të ardhmen e Putinit.

Putinizëm-patrushevizmi duket se është Putinizmi i fazës së fundit.

Tashmë, kjo ka filluar të shfaqet në terma më të gjerë politikash.

Sipas zyrtar amerikan: “Në muajin e fundit, ai ka filluar ta kthejë Rusinë nga një vend në një makinë luftarake”.

Në fillim të luftës Putini mbështeti teknokratët që donin të ruanin status quo-në mbi skifterët që donin që vendi të ishte në baza lufte.

Një ligj i ri i miratuar këtë muaj, megjithatë, do të thotë se ekonomia tani mund të mobilizohet, me punëtorët në ndërmarrjet e lidhura me mbrojtjen të detyruar të bëjnë jashtë orarit dhe kompanitë të ndaluara nga refuzimi i kontratave qeveritare.

Në këtë përsëritje të re të Putinit, gjithçka duhet t’i nënshtrohet luftës.

Kur, më 7 korrik, ai tha “të gjithë duhet ta dinë se ne nuk kemi filluar ende asgjë seriozisht”, ai nuk po fliste vetëm për fushën e betejës.

Në fakt, ai po sinjalizonte se është i gatshëm të operojë edhe me më pak përmbajtje.

Kundërsulmi

Zhvillimi më domethënës në fushën e betejës është kundërsulmi i Ukrainës në Kherson.

Edhe pse rusët mund të qëndrojnë në mbrojtje, do të jetë e vështirë për ta të mbajnë këtë qytet strategjik, jo më pak tani që ura Antonivka, rruga e tyre kryesore e furnizimit, është e papërdorshme.

Lexo edhe :  E rëndë në SHBA/ 31-vjeçari sulmon me thikë 7 persona, raportohet për 3 viktima

Rimarrja e Khersonit do të ishte padyshim një fitore e madhe për Kievin, duke larguar frikën e një avancimi të rinovuar rus drejt perëndimit përgjatë bregut të Detit të Zi drejt Odesës. Kjo do të hapte gjithashtu perspektivën e një kthimi të mëtejshëm të arritjeve të Moskës në Ukrainën jugore dhe madje do të kërcënonte Krimenë.

Edhe nëse Putini do të braktiste hezitimin e tij të hershëm dhe do të shpallte luftë, duke e lejuar atë të mobilizonte rezervat e tij, do të duheshin deri në tre muaj para se ai të kishte ndoshta 100,000 deri në 150,000 trupa më shumë, megjithëse, në pjesën më të madhe, të papajisura, të motivuara dobët dhe të patrajnuar.

Megjithatë, ai ka mënyra të tjera për të përshkallëzuar, nga fillimi i sulmeve më të rënda ndaj objektivave civile deri te kërcënimi i kufirit verior të Ukrainës.

Ai mund t’i ushtrojë presion diktatorit bjellorus Aleksandër Lukashenko që t’i bashkohet përleshjes.

Edhe pse ushtarët e tij janë qartësisht të pakënaqur me idenë, edhe kërcënimi i ndoshta 20,000 trupave të reja në veri do ta detyronte Ukrainën të ridislokonte disa nga forcat e saj për të mbrojtur Kievin.

Duke e bërë Perëndimin të paguajë

Në të njëjtën kohë, ulja e fundit e furnizimeve me gaz në Gjermani “për mirëmbajtje” tregon se Putini tani po merr gjithashtu ofensivën në luftën ekonomike dhe politike me Perëndimin.

Deri më tani, Rusia ka qenë relativisht reaktive, por duke pasur parasysh besimin e fortë të Patrushevit se konflikti ukrainas është vetëm një front në një luftë më të gjerë me Perëndimin, mund të presim përshkallëzim të mëtejshëm edhe këtu.

Me sa duket, Konstantin Gavrilov, negociatori kryesor i Rusisë për kontrollin e armëve në Vjenë dhe një diplomat që në të kaluarën ka shmangur llojin e retorikës nxitëse të përdorur nga shumë prej kolegëve të tij, javën e kaluar kërcënoi se “rritja e furnizimeve me armë perëndimore në Kiev mund të detyrojë Federatën Ruse për të ndërmarrë veprime më të ashpra”.

Këto mund të përfshijnë jo vetëm një mbyllje totale të furnizimeve me gaz, por sulme të fshehta në rrugët e furnizimit që sjellin armë në Ukrainë apo edhe përpjekje të drejtpërdrejta për të destabilizuar vendet perëndimore dhe për të dëmtuar ekonomitë e tyre.

Putin tani është në gjendjen e tij më të rrezikshme.

Ai ka për të humbur njëherësh shumicën dhe më së paku. Më së shumti në kuptimin që nëse ai e humbet këtë luftë, ai përballet me rrezikun e rrëzimit, në rastin më të mirë, ëndrrat e tij për të hyrë në panteonin e heronjve kombëtarë rusë do të shkatërroheshin përfundimisht.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV