Statistikat nga “La Vanguardia”/ Ja shpenzimet e vendeve të NATO-s në raport me GDP

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Politika fillon me analizën e realitetit. Dhe pikërisht në momentet kur nuk na pëlqen. Një pjesë e realitetit është se imperializmi është kthyer në Evropë. Shumë shpresonin se një rrjet i ngushtë ekonomik dhe varësi reciproke do të garantonin në të njëjtën kohë stabilitet dhe siguri.

Me luftën e tij kundër Ukrainës, Putini tani e ka shkatërruar këtë shpresë në një mënyrë që është e qartë për të gjithë. Raketat ruse jo vetëm që kanë shkaktuar shkatërrime të mëdha në Kharkiv, Mariupol dhe Kherson, por gjithashtu kanë lënë në gërmadha rendin paqesor evropian dhe ndërkombëtar të dekadave të fundit.

Më poshtë kemi një grafik me shpenzimet e vendeve të NATO-s në përqindje në raport me GDP (Prodhimi i Brendshëm Bruto – PBB).

Siç mund ta shihni, në vend të parë ndodhet Greqia me 3.59%, gati dyfish në krahasim me shifrën e vitit 2014. Në vend të dytë ndodhet Amerika me 3.57%. Ndërkohë Shqipëria ndodhet në vendin e 22 me 1.41% me një rritje të lehtë krahasuar me atë të para 8 viteve.

Çka vihet re është gjendja aktuale e Gjermanisë me 1.49% përsa i përket përqindjes në raport me GDP, ndërkohë që shifra e rekomanduar nga NATO mbetet 2,0%.
Për “La Vanguardia” ka folur kancelari gjerman Olaf Scholz i cili shprehet optimist për të ringritur Gjermaninë dhe Bashkimin Evropian.

“Pas ndryshimit të epokës që solli sulmi i Putinit, asgjë nuk është si dikur. Kështu, gjërat nuk mund të mbeten ashtu siç janë tani. Megjithatë, vetëm të kuptuarit se jemi përpara një ndryshimi të epokës nuk përbën një program. Nga ndryshimi i epokës buron një mandat për veprim: për vendin tonë, për Evropën, për komunitetin ndërkombëtar. Ne duhet ta bëjmë Gjermaninë më të sigurt dhe më elastike, Bashkimin Evropian më sovran dhe rendin ndërkombëtar më largpamës.

Pjesë e realitetit të ri janë 100 miliardë euro që kemi rënë dakord si një trashëgimi e veçantë për Bundesëehr-in. Ato shënojnë kthesën më të madhe në politikën e sigurisë të Republikës Federale të Gjermanisë. Ne po pajisim ushtrinë tonë me materialin dhe aftësitë që u nevojiten për të mbrojtur fuqishëm vendin tonë dhe aleatët tanë në këto kohë të reja. Ne po thjeshtojmë dhe përshpejtojmë procedurat shumë të ngadalta të prokurimit publik. Ne po mbështesim Ukrainën dhe do ta bëjmë këtë për sa kohë që vendi ka nevojë për një mbështetje të tillë, qoftë ekonomike, humanitare, financiare dhe në formën e furnizimeve me armë. Në të njëjtën kohë ne kujdesemi që NATO të mos bëhet palë ndërluftuese. Më në fund, ne po i japim fund varësisë sonë nga Rusia për politikën energjetike. Këtë e kemi arritur tashmë me qymyr. Ne synojmë të pezullojmë importet e naftës deri në fund të këtij viti. Sa i përket gazit, përqindja e importeve nga Rusia është ulur nga 55% në 30%.
Ne duhet ta bëjmë Gjermaninë më të sigurt dhe elastike, Bashkimin Evropian më sovran dhe rendin ndërkombëtar më largpamës.

Lexo edhe :  "Bilanc lufte"?/ Uragani i tmerrshëm në Ian Ia pas më shumë se 100 viktima

Kjo rrugë nuk është e lehtë, edhe për një vend kaq solid dhe të begatë si i yni. Do të duhet të jemi këmbëngulës. Tashmë në këtë kohë, shumë qytetarë po vuajnë pasojat e luftës, veçanërisht për sa i përket çmimit të lartë të benzinës dhe ushqimeve. Shumë e presin me ankth faturën e radhës për energjinë elektrike, naftën për ngrohje apo gazin. Prandaj, qeveria federale ka nisur ndihma financiare mbi 30 miliardë euro për të mbështetur qytetarët. Masat e ndryshme kanë filluar të japin efekt.

Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë se ekonomia botërore po përballet me një sfidë të panjohur prej dekadash. Zinxhirët e ndërprerë të furnizimit, mungesat e lëndëve të para, pasiguria në tregjet e energjisë për shkak të luftës: të gjitha këto rrisin çmimet në nivel global. Asnjë vend në botë nuk mund të qëndrojë i vetëm kundër një zhvillimi të tillë. Duhet të jemi të bashkuar dhe të bashkojmë forcat, siç ramë dakord në vendin tonë në kuadrin e veprimit të bashkërenduar mes punëdhënësve, sindikatave, shkencës dhe politikëbërësve. Jam i sigurt se atëherë do të dalim më të fortë dhe më të pavarur nga kriza sesa kur hymë në të. Ky është qëllimi ynë”, është shprehur Olaf Scholz për “La Vanguardia”.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV