Si lindi shenja e dollarit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekzistojnë disa versione të origjinës së simbolit që shfaqet në kartëmonedhat amerikane.

Sipas disave, në fakt ka qenë presidenti amerikan Thomas Jefferson ai që e ka shpikur, duke u nisur nga monogrami i inicialeve të tij (TSJ)

. Të tjerë besojnë në vend të kësaj se ai rrjedh nga mbivendosja e U dhe S të Shteteve të Bashkuara. Më vonë U, për shkak të injorancës, ose për shkak të gabimeve të transkriptimit, u zëvendësua me dy rreshta (II). Me shumë mundësi, megjithatë, origjina e saj është spanjolle.

Familja mbretërore spanjolle kishte dy kolona në stemën e saj (që përfaqësonte Shtyllat e Herkulit të Gjibraltarit) dhe një flamur të shpalosur mbi të cilin shkruhej “Plus Ultra”.

Ky imazh u shfaq në peson spanjolle dhe më pas në atë të kolonive, dhe duket mjaft i ngjashëm me shenjën moderne të dollarit. Aktualisht, për të përshpejtuar shkrimin, vetëm një shirit përdoret gjithnjë e më shpesh.

Nga vjen dollari?
Fjala dollar lindi në territorin e Republikës Çeke të sotme.Në vitin 1519 një minierë argjendi pranë qytetit Joachimstaler filloi të presë një monedhë të quajtur Joachimstaler dhe më pas u shkurtua në taler (thaler). Në gjermanishten e ulët, megjithatë, “t” u ëmbëlsua në “d” dhe kështu “dollar” anglisht rrjedh nga gjermanishtja e ulët “daler”.

Fillimisht në kolonitë amerikane monedha më e zakonshme ishte pesoja spanjolle, të cilën kolonistët e quanin dollar. Kur Kongresit iu desh të përcaktonte emrin e monedhës së parë të vërtetë amerikane në 1785, ai e miratoi atë emër, edhe sepse tani ishte i përhapur. §
Sa i përket simbolit, ka hipoteza të ndryshme: dikush pretendon se në fillim ishte një U e mbivendosur në një S, shkurtim për Shtetet e Bashkuara.

Lexo edhe :  Thyejnë të gjitha rekordet, çifti gjerman dekoron shtëpinë me 555 pemë Krishtlindjesh

Më pas baza e U-së u anulua për shkak të një prerjeje të keqe monedhash dhe kështu mbeti S me dy segmente vertikale.

Të fundit

Shpërthen në flakë apartamenti në zonën e “Xhamllikut” në Tiranë, zbardhen detajet e para

Një apartament në një pallat në zonën e Xhamllikut në Tiranë raportohet të jetë përfshirë nga flakët mbrëmjen e...

“Berisha s’ka parti, ka shoqatë politike” Ngjela shpërthen ndaj ish-kryeministrit

Avokati Spartak Ngjela ishte këtë të hënë në një intervistë televizive  ka komentuar ndër të tjerat Kuvendin Kombëtar të “Rithemelimit”. Ai tha se fjalimi i...

Këto janë 3 metoda natyrale për zhdukjen e gurëve në veshka

Për të mbajtur veshkat tona të shëndetshme, është e rëndësishme që të hidratohemi në mënyrën e duhur, për të lehtësuar largimin e mbeturinave dhe...

Turisti humb jetën gjatë hedhjes me llastik nga kulla kineze

Një vizitor japonez ka vdekur pasi kreu hedhjen më të lartë në botë rreth 240 metra nga një kullë komunikimesh në Kinë. 56-vjecari i paidentifikuar...

Kë do djegë zjarri që u ndez në mes të Parlamentit?

Nga Ylli Pata Nuk ka akt më ekstrem sesa ndezja e zjarrit në Parlament. Deri tani, krahasuar me rajonin, e mbante vendin e parë opozita...

Lajme të tjera

Web TV