Si lindi shenja e dollarit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekzistojnë disa versione të origjinës së simbolit që shfaqet në kartëmonedhat amerikane.

Sipas disave, në fakt ka qenë presidenti amerikan Thomas Jefferson ai që e ka shpikur, duke u nisur nga monogrami i inicialeve të tij (TSJ)

. Të tjerë besojnë në vend të kësaj se ai rrjedh nga mbivendosja e U dhe S të Shteteve të Bashkuara. Më vonë U, për shkak të injorancës, ose për shkak të gabimeve të transkriptimit, u zëvendësua me dy rreshta (II). Me shumë mundësi, megjithatë, origjina e saj është spanjolle.

Familja mbretërore spanjolle kishte dy kolona në stemën e saj (që përfaqësonte Shtyllat e Herkulit të Gjibraltarit) dhe një flamur të shpalosur mbi të cilin shkruhej “Plus Ultra”.

Ky imazh u shfaq në peson spanjolle dhe më pas në atë të kolonive, dhe duket mjaft i ngjashëm me shenjën moderne të dollarit. Aktualisht, për të përshpejtuar shkrimin, vetëm një shirit përdoret gjithnjë e më shpesh.

Nga vjen dollari?
Fjala dollar lindi në territorin e Republikës Çeke të sotme.Në vitin 1519 një minierë argjendi pranë qytetit Joachimstaler filloi të presë një monedhë të quajtur Joachimstaler dhe më pas u shkurtua në taler (thaler). Në gjermanishten e ulët, megjithatë, “t” u ëmbëlsua në “d” dhe kështu “dollar” anglisht rrjedh nga gjermanishtja e ulët “daler”.

Fillimisht në kolonitë amerikane monedha më e zakonshme ishte pesoja spanjolle, të cilën kolonistët e quanin dollar. Kur Kongresit iu desh të përcaktonte emrin e monedhës së parë të vërtetë amerikane në 1785, ai e miratoi atë emër, edhe sepse tani ishte i përhapur. §
Sa i përket simbolit, ka hipoteza të ndryshme: dikush pretendon se në fillim ishte një U e mbivendosur në një S, shkurtim për Shtetet e Bashkuara.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, 25 shtator 2022

Më pas baza e U-së u anulua për shkak të një prerjeje të keqe monedhash dhe kështu mbeti S me dy segmente vertikale.


Të fundit

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të...

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga duart e regjimit - iranianët...

Berisha: Do të thërrasim popullin për protesta

Në një tryezë të mbajtur këtë të mërkurë me përfaqësues të sindikatave në vend, Berisha u shpreh së do të vendoset së shpejti për...

Berisha kujton se është viti ‘91

Nga Plator Nesturi Një skemë e vjetër me fytyra të vjetra u servir si gjetje e re e opozitarizmit. Skena u luajt dje ndërsa kryetari...

Meta nis fushatën: Ligj në Kuvend për legalizimet falas

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka thënë se është bërë gati projektligji për legalizimin falas të objekteve informale. Kreu i PL ka...

Lajme të tjera

Web TV