8 GUSHT 1974/ Historia e Watergate: nga “scoop” shkarkimesh, në dorëheqjen e Nixon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 17 qershor 1972 shpërtheu Watergate, skandali që detyroi, për herë të parë dhe të vetme, një president të Shteteve të Bashkuara të largohej nga Shtëpia e Bardhë.

Skandali Watergate që rrëzoi Presidentin e Shteteve të Bashkuara Richard Nixon filloi më 17 qershor 1972, kur Frank Wills, një roje sigurie 24-vjeçare, vuri re diçka të çuditshme gjatë një inspektimi natën në korridoret e hotelit Watergate të Uashingtonit.

HOTEL WATERGATE NË UASHINGTON

Dera që të çonte nga kati përdhe në parkingun nëntokësor ishte ngjitur me shirit për të qëndruar e hapur. Pothuajse pa menduar, Wills e shkëputi atë nga priza dhe rifilloi turneun e tij në ndërtesë. Por pak pasi pa se dikush e kishte vulosur sërish dhe i dyshimtë thirri policinë.

Në katin e gjashtë të pallatit, efektivët gjetën dhe arrestuan pesë persona të cilët kishin hyrë kontrabandë në zyrat e Komitetit Kombëtar të Partisë Demokratike. Lajmi fillimisht u transferua në lajme të vogla në shtypin lokal derisa dy reporterë të Washington Post, Bob Woodward dhe Carl Bernstein, u bindën të hetonin dhe zbuluan se nuk ishte një vjedhje e thjeshtë.

Në fakt, siç detajohet në artikullin Hetimi nga Riccardo Michelucci – botuar në Focus Storia 188 (qershor 2022) – pas pak më shumë se dy vjetësh nga ai 17 qershor, Richard Nixon u detyrua të largohej nga Shtëpia e Bardhë. Dhe ndërsa tre presidentë të tjerë të SHBA-së janë fajësuar në të kaluarën – Andrew Johnson në 1868, Bill Clinton në 1998 dhe Donald Trump dy herë, në 2020 dhe 2021 – Nixon ishte i pari dhe i vetmi që dha dorëheqjen. . Të paktën deri më sot.

Lexo edhe :  Aksident i rëndë në Librazhd/ Makina përfundon poshtë kamionit, dyshohet për dy të...

FF9DKR ‘NIXON RESIGNS’: NEWSPAPER. /nFront page of the New York Times, 9 August 1974, announcing the resignation of President Richard Nixon following the Watergate scandal.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV