Policia e burgjeve me uniforma të reja! Qeveria miraton vendimin, 2,6 milionë euro fond

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas më shumë se një dekade, policia e burgjeve do të pajiset me uniforma të reja, në bazë të dy Vendimeve të Këshillit të Ministrave që janë miratuar.

Pas më shumë se një dekade, policia e burgjeve do të pajiset me uniforma të reja të standartizuara, në bazë të dy Vendimeve të Këshillit të Ministrave që janë miratuar.

Policët e të gjitha burgjeve do të kenë të njëjtën uniformë. Uniformat e reja variojnë në bazë të stinëve, ku për stinën e dimrit është dizenjuar një veshje e ngoshtë, ngjyrë blu e errët. Të reja do të jena edhe stemat, gradat dhe simbolet e punonjësve të policisë.

Për rastet ceremoniale uniforma përbehet nga uniforma e punës sipas stinës. Në krahun e majtë të xhaketës vendoset stema e Republikës. dhe ne krahun e djatht.. vendoset simboli i Policisë. Burgjeve. Në pjesën e gjoksit në krahun e djathtë vendoset shenja e emrit, ndërsa ne krahun e majtë vendoset grada e vogël e Policisë se Burgjeve”.

Punonjësit e rolit bazë ne regjimin e jashtëm dhe të brendshëm sipas stinës përfitojnë edhe pelerinë shiu, doreza lëkure, çorape, rrip mesi dhe rrip shumëfunksional.

Qeveria ka miratuar fondin për 3600 uniforma të reja për dy vite, dhe Ministria e Brendshme ka nisur procedurat e tenderitmit për fondin prej 2,6 milionë eurosh.

(Kliko këtu për VKM-në e uniformave te reja te policsë së burgjeve)

(Kliko këtu për VKM-në e uniformave te reja te policsë së burgjeve)/ Report TV


Të fundit

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Lajme të tjera

Web TV