Policia e burgjeve me uniforma të reja! Qeveria miraton vendimin, 2,6 milionë euro fond

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas më shumë se një dekade, policia e burgjeve do të pajiset me uniforma të reja, në bazë të dy Vendimeve të Këshillit të Ministrave që janë miratuar.

Pas më shumë se një dekade, policia e burgjeve do të pajiset me uniforma të reja të standartizuara, në bazë të dy Vendimeve të Këshillit të Ministrave që janë miratuar.

Policët e të gjitha burgjeve do të kenë të njëjtën uniformë. Uniformat e reja variojnë në bazë të stinëve, ku për stinën e dimrit është dizenjuar një veshje e ngoshtë, ngjyrë blu e errët. Të reja do të jena edhe stemat, gradat dhe simbolet e punonjësve të policisë.

Për rastet ceremoniale uniforma përbehet nga uniforma e punës sipas stinës. Në krahun e majtë të xhaketës vendoset stema e Republikës. dhe ne krahun e djatht.. vendoset simboli i Policisë. Burgjeve. Në pjesën e gjoksit në krahun e djathtë vendoset shenja e emrit, ndërsa ne krahun e majtë vendoset grada e vogël e Policisë se Burgjeve”.

Punonjësit e rolit bazë ne regjimin e jashtëm dhe të brendshëm sipas stinës përfitojnë edhe pelerinë shiu, doreza lëkure, çorape, rrip mesi dhe rrip shumëfunksional.

Qeveria ka miratuar fondin për 3600 uniforma të reja për dy vite, dhe Ministria e Brendshme ka nisur procedurat e tenderitmit për fondin prej 2,6 milionë eurosh.

(Kliko këtu për VKM-në e uniformave te reja te policsë së burgjeve)

(Kliko këtu për VKM-në e uniformave te reja te policsë së burgjeve)/ Report TV

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV