Kremlini “hakmerret” ndaj gazetares që doli kundër luftës, i bastiset shtëpia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetarja ruse Marina Ovsyannikova, e cila protestoi “live” në televizion për luftën që vendi i saj nisi ndaj Ukrainës, ka thënë se shërbimet ruse të sigurisë i kanë bastisur shtëpinë.

Muajin e kaluar Marina Ovsyannikova u gjobit me 50,000 rubla (800 dollarë) për komentet që ajo bëri për luftën.

Ovsyannikova shkroi në Telegram se 10 oficerë nga Komiteti Hetues i Federatës Ruse, një organ i fuqishëm federal i ngjashëm me FBI-në, hynë në shtëpinë e saj, duke frikësuar vajzën e saj të vogël, bën me dije BBC.

Dmitry Zakhvatov, një avokat i grupit të të drejtave të njeriut në media, OVD-Info, ka thënë se ajo u arrestua në bazë të një ligji për shpërndarjen e informacionit të rremë për forcat e armatosura të vendit, i cili mbart 15 vjet burg.

Ovsyannikova tha se bastisja është e lidhur me një protestë të vetme në Moskë muajin e kaluar, kur ajo mbajti një pankartë ku shkruhej se Vladimir Putin ishte një “vrasës”.

Në prill, Ovsyannikova u punësua nga një media gjermane për të raportuar për Ukrainën dhe Rusinë.

Të fundit

Ballkani mposhtet minimalisht në Çeki nga Plzen, paraqitje dinjitoze nga suharekasit

Ballkani i pafat në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Conference League. Skuadra nga Suhareka u mund minimalisht...

Spektakël në Holandë mes Ajax dhe Marseille, AEK ”shokon” Brightonin në shtëpi

Shumë gola për një pikë në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit, me Ajaxin dhe Marseillën që ndanë nga një pikë falë barazimit spektakolar 3-3....

Biden do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare SHBA, Jake Sullivan, tha në një konferencë për shtyp, se Presidenti Joe Biden, do njoftojë Zelensky një paketë të re...

Duheshin 84 vota, Kuvendi shtyn rritjen e pagave për Kushtetuesen

Kuvendi nuk mundi të miratonte as këtë të enjte ligjin për Gjykatën Kushtetuese që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e saj. Kjo për...

Ekzekutohet një 33-vjeçar në Shkodër, të dhënat e parae

Shkodër/Informacion paraprak   Rreth orës 21.48, në fshatin Hot i Ri, në rrethana ende të paqarta është vrarë me armë zjarri shtetasi V.F, rreth 33 vjeç,...

Lajme të tjera

Web TV