Lija e majmunit/ Europa bëhet gati për vaksinimin kundër hapjes së infeksionit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Europa po konsideron që të zgjerojë furnizimin me vaksina kundër lisë së majmunit, duke ndjekur kështu strategjinë e përdorur nga SHBA-ja.

Në total në të gjithë botën janë regjistruar mbi 27,800 raste të lisë së majmunit. Sasia e vaksinave bavareze nordike është e kufizuar, ndërsa kjo është e vetmja vaksinë e autorizuar për të parandaluar linë e majmunëve, sipas OBSH-së dhe agjencive të tjera shëndetësore qeveritare.

Zjarr në Qafëpanjë të Pogradecit, dyshohet se është e qëllimshme! Digjen 3 dylym tokë

FDA autorizoi qasjen për të rriturit 18 vjeç e lart, të cilët janë në rrezik të lartë të infeksionit nga lija e majmunit.

Britania po ofron vetëm një dozë për njerëzit më të rrezikuar si një masë e përkohshme për të përballuar të paktën një mbrojtje për një numër më të madh njerëzish. Për parandalim më efikas nevojiten 4 doza të vaksinës. Për këtë, SHBA-të kanë sugjeruar politikën e kursimit të dozave.

Lija e majmunit është një virus që e ka prejardhjen nga kafshët e egra, si brejtësit dhe primatët, dhe që ndonjëherë kalon tek njerëzit. I përket të njëjtës familje virusesh si sëmundja e lisë.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV