Nazisti i fshehur- 2

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Frrok Çupi

I pari, domethënë ‘Nazisti i fshehur 1’ (The Hidden Nazi), i përket tre viteve më parë, nga 2012 në 2019; madje as ka lidhje me vendit tonë. Shqipëria nuk u përmend si një vend ku u fshehën nazistë të mundur në vitin 1945.

Por këtu, në vendin tonë dhe në Lindje, u fsheh një specie tjetër ‘Nazi’ që vinte pas Gjermanisë Naziste. Në studimet mbi Stasin, Sigurimin në Gjermaninë Lindore pas Lufte,  është zbuluar se njerëzit e Stasit kanë përdorur të njëjtat metoda me Nazizmin. Ne në vendin tonë kemi pasur plot bashkëpunëtorë të tillë të Sigurimit të Shtetit.

Por a mund të thuash se të gjithë ishin nazistë?… Po spiuni më i fundit, i kapur në krye të shtetit shqiptar, Ilir Meta, a mund të konsiderohet ‘Nazi’? Duket si fjalë e rëndë tani pas gati një shekull. Por fshehja, fshehja për 30 vjet, e përqafon ngushtë me zakonin e Nazistëve të ikur nga Gjermania. Ata u strehuan në Argjentinë, në Kili…, ndërsa më e keqja, Meta u strehua në institucionet e larta të shtetit

Po të mos ishte strukur prapa posteve shtetërore, domethënë pas besimit të dhënë nga publiku, zor se mund të bëje lidhje me një ‘Nazist të fshehur’. Ditët e fundit, siç po shkruajnë mediat, Ilir Meta po shtrydh viktimën e tij, Filip Talo; atëherë kjo duket qartazi metodë Naziste. E thërret viktimën, e josh, e kërcënon, i premton, i kërkon të thotë se ‘ishte një Ilir tjetër’, i ofron pasuri e privilegje, i kishte dhënë zyra me shumë përfitime nga zyrat e shtetit, etj. Këtë e dëshmojnë përditë sa media, aq edhe dokumentacioni shtetëror.

Por kjo është vërtet naziskine. Naziskline është edhe akti i rëndë i fshehjes për 30 vjet mes viktimave dhe me thërritje për ‘Liri’; një spiun i Sigurimit të Shtetit në krye të Qeverisë, në krye të Parlamentit dhe si President i vendit. Kështu i bie që të jetë edhe shtet, edhe spiun… E kjo nuk mban më, barrë e rëndë për njeriun!.

Personazhi i Dean Reuter, në librin ‘The Hidden Nazi’ (Nazisti iu fshehur), të paktën deri në krye të shtetit nuk u ngjit, mundi të fshihej vetëm 10 vjet dhe të nxjerrë bukën e vet me djersë. Ai ishte një Nazist i egër, Hans Kammler, autori kryesor i Holokaustit. Sot e kësaj dite kudo nëpër botë, ku zbulohet një ish- Nazist, edhe në moshën mbi 100 vjeç, merret menjëherë dhe vihet para Drejtësisë.

Cilat janë lidhjet e Stasit me Nazizmin?

Pyetjen e bëj për arsye që Ilir Meta të mos thotë se ‘si ra ky krahasim, nga qielli?! mes tij si i Sigurimit dhe Nazizmit. Jo, mes tyre ka lidhje, lidhje që janë zbuluar nga ‘laboratorët’ e metodave të Stasit. Njerëzit e prekur nga Sigurimi i Shtetit ndodhen akoma nën trauma të rënda. Gjermania organizon grupe terapie në çdo dy javë për viktimat me trauma ku përfshihet çrregullimi i stresit post traumatik, ankthi dhe depresioni. Stasi kishte për qëllim krijimin e një qenieje tjetër, të re, të përsosur komuniste. Iliri, më i fundit, hyri në sallën e studentëve me presidentin komunist, dhjetor 1990, me qëllimin për të ruajtur statusin e ‘njeriut të ri’. Shteti autoritar, përmes Sigurimit, ia arriti kufizimit të lirive. Sigurimi goditi besimin mes njerëzve, mes familjes, mes individit dhe ligjit. Shikojeni, këtu në këtë pikë jemi.

Spiuni i Sigurimit fshihet tre dekada në krye të shtetit, nuk është faji ynë.

Kjo ka ndodhur vetëm në Shqipëri, askund tjetër. As SS Hans Kammler, një arkitekt i Nazizmit, nuk arriti të qëndrojë në krye të viktimave të tij pas rënies së Hitlerit. Për vite u fsheh dhe supozohej se vdiq nga vetëvrasja ose u vra menjëherë pas çlirimit në prill 1945. 30 vjet e mbajnë spiunin në krye të shtetit vetëm forcat e Këqija.

Lexo edhe :  Vendi pritet të goditet nga uragani, Aurela Gaçe 'ngec' në Florida!

Spiunët e Sigurimit të Shtetit komunist në vendin tonë u fshehën në shtetin ‘demokratik’, bash aty ku njerëzit kishin vendosur zemrën se ‘ këtu nuk ka djaj’. Dëshpërim i madh, bash aty u mblodhën djajtë. Presidenti post- komunist mori guximin e paparë që të vazhdojë dhunimin e viktimave të diktaturës pikërisht me mjetet e vjetra të diktaturës. Ilir Meta ishte një mjet i vogël, sa një sfurk, atëherë në komunizëm, por në demokraci mori frenat e vendit. Pushteti i ri demokratik u ndërtua me spiunët dhe xhahilët e diktaturës.

Parulla Naziste “ të gjithë bashkëfajtorë…”

Presidenti i besuar si antikomunist, ia doli të mashtrojë viktimat se ‘ unë xhelati jam si ju, e ju si unë’. Ai kishte qenë funksionar i lartë i Partisë Komuniste, aid në Bllokun komunist me Hysni Kapon dhe Enver Hoxhën, por viktimat e besuan sikur ‘ kishte vuajtur në burgun e Spaçit bashkë me At Zef Pllumin”  dhe me të gjithë. Krim i tipit nazist. Fshehja më spektakolare në botë.

Si ia doli Berisha?

Nga njëra anë mbështetja nga mjetet e diktaturës dhe në anën tjetër Qendrat e Spiunazhit të huaj. Në të dyja, si në Sigurimin e Shtetit edhe në UDB, dëshmitë e nxjerrin se Berisha shërbeu me zell. Në të dy anët kishte interes që të rrënonte vendin, gjë që ndodhi. Ilir Metën e përdori si spiun i vogël, por që pastaj nuk e hodhi dot kurrë, i dha shtetin në duar.

Pse spiunët i bëjnë presion Amerikës?

Të gjithë funksionarët e Nazizmit, si ata që kaluan nëpër Nuremberg, edhe të tjerët që nuk u kapën, u strehuan në vende rrotull Amerikës, ose edhe në Amerikë; dhe gjetën hapësira për presion.

“Holokausti nuk do të ishte aq “efikas” po të mos ishte për Kammler,” tha Dean Reuter, autor i librit “Nazisti i fshehur”. As komunizmi nuk do të ishte aq i frikshëm nëse nuk do të ishin këta ‘ antikomunistë’ , të Fshehurit- 2.

Vetë Kammler, SS, gjeti mënyrën për t’ i hyrë nën sqetulla Amerikës.

Ai e nisi karrierën e nazistit me modesti- shkruan Reuter. Siç bie fjala, mjek në Bllok.

Por më vonë u bë mjeshtër i armëve sekrete në Gjermani, dhe në post- Nazizëm, me këtë iu imponua Amerikës. Për ‘rehabilitimin”, Kammler u dha forcave amerikane atë që dëshironin dhe u lejua të ikte nga ‘ rruga e miut’ si një kriminel nazist.

Po Berisha dhe Meta si i imponohen Amerikës?

Fillimisht me bllokimin e Reformës në Drejtësi, që nga viti 2016 e deri sot. Dështim!. Para kësaj u imponuan me ‘lobing’ që do të thotë dëshmi pasurie të paligjshme. Dështim tjetër!. Pastaj me kërcënim. Meta iu tha amerikanëve se ‘iu kap për veshi”, pastaj i akuzoi se ‘po më vrisni si Allende’, pastaj mori anën e Rusisë që ‘ka më shumë raketa se Amerika’. Berisha sulmoi ambasadoren dhe qeverinë amerikane.

Çfarë kërkonin, vallë të mundin Amerikën? Jo, këtë e dinë se nuk bëhet. Por kërkonin atë që kërkoi nazisti i frikshëm SS Hans Kammler: Të hyjnë në bisedime me Amerikën, të kthehen në faktor dhe të rikthejnë ‘ Nazizmin’.


Të fundit

Lori Hoxha me binjakët dhe Borën/ Si u ulën VIP-at në dasmën e Vlerës dhe Arbër Hajdarit

Në dasmën e Arbër Hajdarit dhe Vlera Devollit përveç familjarëve janë ftuar edhe shumë nga personazhet më në zë...

Zelensky mesazh rusëve: Do të vriteni një nga një sa kohë Putin të jetë në pushtet

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar rusët se “do të vriten një nga një, për sa kohë që Vladimir Putin, i cili urdhëroi pushtimin...

Pasojat e uraganit Ian, rreth 70 humbje jete dhe miliona shtëpi pa energji elektrike

Uragani Ian la dhjetëra viktima dhe shkatërrime të pallogaritshme pas tij nga SHBA. Reuters raporton 50 vdekje të konfirmuara, shumica prej tyre në Lee...

“Më dëgjo dhe më helmo”/ Bora dhe Donaldi tregojnë si e rregulluan raportin e tyre

Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë padyshim një ndër çiftet më të komentuara të momentit. Ata u rikthyen sërish bashkë pas shkëputjes që patën dhe...

Parashikimi i motit, 2 Tetor 2022

Moti do të jetë me vranësira e reshje shiu në mëngjes, gjatë ditës do të jetë me diell dhe vranësira mesatare në juglindje. Temperaturat minimale...

Lajme të tjera

Web TV