Kjo është renditja e lojtarëve më të mirë të të gjitha kohërave në Premier League

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Thierry Henry është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave në Premier League, sipas tifozëve të futbollit.

Legjenda e Arsenalit ka marrë 15% të votave dhe ka lënë mbrapa Cristiano Ronaldo-n dhe Alan Shearer.

Me Premier League që feston 30-vjetori n e saj, Betfair në bashkëpunim me YouGOV ka bërë një sondazh me më shumë se 1000 njerëz. Dhe ata kanë vendosur se Henry është numri 1 i Premier League. Henry ka shënuar 175 gola, ku 174 prej tyre që kanë ardhur gjatë 1999-ës dhe 2007-ës plus një gol në periudhën e shkurtër të kthimit të tij në sezonin 2011/12. Ai ka dhënë gjithashtu edhe 74 asiste në 258 ndeshjet e luajtur në kategorinë kryesore të futbollit anglez.

Legjenda franceze ka fituar edhe katër herë Këpucën e Artë, katër herë çmimin Lojtari i Muajit dhe dy herë Lojtari i Sezonit. Henry ka fituar dy Premier League me Arsenal-in.
Por përtej statistikave, ka qenë stili i tij i lojës që ka tërhequr kaq shumë tifozë drejt francezit.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë Cristiano Ronaldo ka dalë në vendin e dytë, ndërsa Alan Shearer, golashënuesi më i mirë i kampionatit anglez, ka dalë i treti.

Eric Cantona, Steven Gerrard, Dennis Bergkamp, Mohamed Salah, Kevin De Bruyne, Ryan Giggs dhe Sergio Aguero kompletojnë dhjetë vendet e para.

Sondazhi u ka dhënë mundësinë tifozëve të zgjedhin edhe golin më të bukur dhe momentin më të bukur në tre dekadat e fundit. Goli më i bukur është vlerësuar ai i Bergkamp kundër Newcastle.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV