Kush është miliarderi rus, i vetmi që guxoi të flasë kundër Putin-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Boris Mints është një nga disa biznesmenë të pasur rusë që flet kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe presidentit Vladimir Putin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shumica e njerëzve të profilit të lartë në vend kanë qëndruar të heshtur për luftën, duke shmangur kritikat ndaj Kremlinit.

Dhe për këtë, ekziston një shpjegim i thjeshtë, sipas Mints: “Ata të gjithë kanë frikë”.

Kremlini ka një reputacion për goditjen e kritikëve të hapur të presidentit Vladimir Putin me përmbajtjen në kanalet ruse të lajmeve të kontrolluara.

Protestat e paautorizuara gjithashtu janë ndaluar në vend që nga viti 2014.

Sipas BBC, Mints tha se “çdo person” që kritikon hapur Putinin “ka arsye të shqetësohet për sigurinë personale”.

Megjithatë, në një intervistë të bërë përmes emailit, ai i tha BBC-së: “Unë nuk kam ndërmend të jetoj në një bunker, siç bën zoti Putin”.

Ndërkohë, 64-vjeçari, i cili e ndërtoi pasurinë e tij përmes kompanisë së investimeve O1 Group, të cilën e themeloi në vitin 2003 dhe më pas e shiti në vitin 2018, tha se në Rusi është “mënyra e zakonshme” për të ndëshkuar një pronar biznesi për “intolerancën” e tyre ndaj regjimit ishte për të “hapur një çështje penale të sajuar kundër biznesit të tyre”.

“Raste të tilla penale do të prekin jo vetëm vetë pronarët e bizneseve, por edhe familjen dhe punonjësit e tyre”, tha ai.

“Çdo lider biznesi i pavarur nga [Putini] shihet si një kërcënim pasi ai ose ajo mund të jetë në gjendje të financojë opozitën ose të kultivojë protesta – si të tillë, ata njerëz shihen si armiq të Putinit dhe, për rrjedhojë, si armiq të shtetit”, ka shtuar ai.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV