Kush është miliarderi rus, i vetmi që guxoi të flasë kundër Putin-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Boris Mints është një nga disa biznesmenë të pasur rusë që flet kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe presidentit Vladimir Putin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shumica e njerëzve të profilit të lartë në vend kanë qëndruar të heshtur për luftën, duke shmangur kritikat ndaj Kremlinit.

Dhe për këtë, ekziston një shpjegim i thjeshtë, sipas Mints: “Ata të gjithë kanë frikë”.

Kremlini ka një reputacion për goditjen e kritikëve të hapur të presidentit Vladimir Putin me përmbajtjen në kanalet ruse të lajmeve të kontrolluara.

Protestat e paautorizuara gjithashtu janë ndaluar në vend që nga viti 2014.

Sipas BBC, Mints tha se “çdo person” që kritikon hapur Putinin “ka arsye të shqetësohet për sigurinë personale”.

Megjithatë, në një intervistë të bërë përmes emailit, ai i tha BBC-së: “Unë nuk kam ndërmend të jetoj në një bunker, siç bën zoti Putin”.

Ndërkohë, 64-vjeçari, i cili e ndërtoi pasurinë e tij përmes kompanisë së investimeve O1 Group, të cilën e themeloi në vitin 2003 dhe më pas e shiti në vitin 2018, tha se në Rusi është “mënyra e zakonshme” për të ndëshkuar një pronar biznesi për “intolerancën” e tyre ndaj regjimit ishte për të “hapur një çështje penale të sajuar kundër biznesit të tyre”.

“Raste të tilla penale do të prekin jo vetëm vetë pronarët e bizneseve, por edhe familjen dhe punonjësit e tyre”, tha ai.

“Çdo lider biznesi i pavarur nga [Putini] shihet si një kërcënim pasi ai ose ajo mund të jetë në gjendje të financojë opozitën ose të kultivojë protesta – si të tillë, ata njerëz shihen si armiq të Putinit dhe, për rrjedhojë, si armiq të shtetit”, ka shtuar ai.

Të fundit

Dosja e krimeve të luftës/ Akuza Rusinë për shkaktimin e qëllimshëm të urisë në Ukrainë

Avokatët e të drejtave të njeriut po punojnë me prokurorin publik të Ukrainës për të përgatitur dosjen për t'ia...

Zgjedhjet në Kukës, numërohen 46 kuti votimi, ja kush kryeson me 3 mijë vota

Kur janë numëruar 46 nga 74 kuti votimi, Albert Halilaj ka përforcuar kryesimin me 3069 vota. Janë numëruar 46 nga 74 kuti Albert Halilaj  7397 Emri Vata...

Greqiciteti i një censusi

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Në faqen zyrtare të CIA-s, në seksionin ciafactbookalbania (Linku: https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/albania/#people-and-society) jepen të dhënat të detajuara për...

Zgjedhjet/ Kush e merr Kukësin? Mbyllet pa incidente procesi votimit

Në Bashkinë Kukës u zhvilluan dje zgjedhjet e pjesshme lokale ku morën pjesë në votime 44 % e zgjedhësve. Në 74 qendrat e votimit...

Lajme të tjera

Web TV