Rënia e pabesueshme e Man Utd nën familjen Glazers, ja si u zbulua

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rënia e pabesueshme e Manchester United nën presidencën e familjes Glazers është zbuluar përmes rritjes së tyre jashtëzakonisht të ngadaltë në bursë.

Çmimet e aksioneve dhe financat e Man Utd kanë marrë një goditje nën Glazers.

Shkrimtari financiar Kieran Maguire e bëri zbulimin një dekadë pasi Glazers listuan për herë të parë United në bursën e Nju Jorkut. Çmimi i aksionit të hapjes në atë ditë ishte 14 dollarë. Dhe në mënyrë të pabesueshme, nëse një person do të kishte investuar 1000 £ në aksione në atë kohë, sot ato para do të vlenin vetëm 814 £.

Shifra duket edhe më e zymtë ndaj institucioneve të tjera sportive, me një investim të madh në Juventus që tani kthen 2 mijë funte.

Me Formula 1, do të kishit 2,564 £ në xhep.

Dhe madje edhe ekipi amerikan i bejsbollit Atlanta Braves do të kishte kthyer 1,585 £.

Maguire shton se rënia në vlerë është e fundit, me çmimet e aksioneve në 19.37 dollarë shtatorin e kaluar kur United ri-nënshkroi me Cristiano Ronaldon.

Por një treg përpara i kombinuar me paraqitjet e dobëta të ekipit dhe një nevojë dëshpëruese për të përmirësuar Old Trafford, ka rezultuar në një rënie të mprehtë.


Të fundit

Tragjedi në futbollin indonezian, rreth 129 të vrarë nga përplasjet mes tifozëve

Të paktën 129 persona kanë vdekur në një rrëmujë në një ndeshje futbolli indonezian, thonë zyrtarët, në një nga...

Lori Hoxha me binjakët dhe Borën/ Si u ulën VIP-at në dasmën e Vlerës dhe Arbër Hajdarit

Në dasmën e Arbër Hajdarit dhe Vlera Devollit përveç familjarëve janë ftuar edhe shumë nga personazhet më në zë të vendit. Ish opinionisti i Big...

Zelensky mesazh rusëve: Do të vriteni një nga një sa kohë Putin të jetë në pushtet

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar rusët se “do të vriten një nga një, për sa kohë që Vladimir Putin, i cili urdhëroi pushtimin...

Pasojat e uraganit Ian, rreth 70 humbje jete dhe miliona shtëpi pa energji elektrike

Uragani Ian la dhjetëra viktima dhe shkatërrime të pallogaritshme pas tij nga SHBA. Reuters raporton 50 vdekje të konfirmuara, shumica prej tyre në Lee...

“Më dëgjo dhe më helmo”/ Bora dhe Donaldi tregojnë si e rregulluan raportin e tyre

Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë padyshim një ndër çiftet më të komentuara të momentit. Ata u rikthyen sërish bashkë pas shkëputjes që patën dhe...

Lajme të tjera

Web TV