Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë shkencëtarët. Kjo tregon se Arktiku është në fund të fundit më i ndjeshëm dhe më i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike, dhe se fenomeni në atë rajon është nënvlerësuar sistematikisht nga modelet klimatike deri më tani.

Studiuesit nga Finlanda dhe Suedia, të udhëhequr nga Mika Radtanen nga Instituti Meteorologjik Finlandez në Helsinki, i cili botoi në revistën Communications Earth & Environment, analizuan të dhënat nga 1979-2021 për zonën brenda Rrethit Arktik.

Ata arritën në përfundimin se pjesa më e madhe e Oqeanit Arktik po ngrohej me një normë mesatare prej 0.75 gradë Celsius në dekadë, të paktën katër herë më shpejt se pjesa tjetër e Tokës. Studimet e mëparshme vlerësuan se temperatura në Arktik po rritej dy deri në tre herë më shumë se në pjesën tjetër të botës.

Në fakt, në sektorin euroaziatik të Oqeanit Arktik, pranë arkipelagut Svalbard dhe Novaya Zemlya dhe Detit Barents, rritja e temperaturës, sipas vlerësimeve të reja, u zbulua të jetë deri në 1.25 gradë Celsius në dekadë, shtatë herë më shpejt se mesatare globale. Arktiku po ngrohet më shpejt dhe më shpejt ndërsa humbja e tij e akullit rritet.

Përfundimi i studiuesve është se modelet klimatike në përgjithësi kanë nënvlerësuar rritjen e temperaturës në Arktik dhe theksojnë nevojën për të studiuar më shumë mekanizmat që shpjegojnë fenomenin në rajon.


Të fundit

Anita Ekberg, bukuroshja suedeze që Fellini e ktheu në legjendën e kinemasë

Në vitin 1950 u shpall “Miss Suedia”. Por 10 vite më pas do të cilësohej si një "perëndeshë seksi"...

Transferim dhe dëshira, ja kërkesat më absurde të kërkuara nga lojtarët për kontratë

Kontratat gjithnjë e më shumë faraonike për futbollistët e talentuar tashmë janë të zakonshme në futboll, por ndonjëherë kërkesat për klubet janë vërtet absurde. Para...

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.” Mitsotakis tha: Ujërat tona...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

Lajme të tjera

Web TV