‘Superkapiteni’ vazhdon të thyejë rekorde te madrilenët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të jesh kapiten i Real Madridit nuk funksionon për shkak të miqësisë apo marrëveshjeve të dhomave të zhveshjes. Nuk varet nga trillet apo tekat e trajnerit në detyrë. Nëse topi nuk ndotet, tha Maradona, shiriti në krah me mburojën e Real Madridit nuk vishet si i vjetër. Kjo është arsyeja pse nderi i të qenit pronar i përkohshëm i saj duhet të fitohet me vite shërbimi për kauzën në klubin më kërkues në botë. Benzema tregoi në Helsinki se është një student i denjë i Raulit, Casillas dhe Ramos, kapitenëve të cilit i ka shërbyer. Marcelo e trashëgoi atë në muzgun e tij, kur forca e Karimit ishte tashmë e pandalshme.

Në këtë Superkupë të Europës, dhe kur ndodhin gjëra të tilla, nuk mund të mendosh rastësi, me golin e tij ndaj Eintracht, francezi ka kaluar rekordin historik të golave ​​të 7 madridistëve të përjetshëm (323). Ai barazohet me Genton në tituj, 23. Është një më pak nga Marcelo, më i suksesshmi i gjithë historisë së gjatë të bardhë. Benzema lëviz në faqet e rezervuara për të zgjedhurit.

Në një javë që protokolli në aktet institucionale ka dhënë diçka për të folur, Benzema e drejtoi festën e ekipit. Me ndjenjën e drejtuesit maksimal, ai donte të integronte bashkëkombasin e tij Tchouameni, të cilin e kërkoi konkretisht në podium, që të kishte nderin të ishte i dyti që ngrinte Superkupën. Dhe sapo fotot përfunduan para harkut të kampionëve, ai rrëmbeu trofeun nga Camavinga dhe u largua me artefaktin 12 kilogramësh për t’ua ofruar 1800 madridistëve në Helsinki.

Topi i Artë i tij i radhës nuk duket i kërcënuar, sepse përveç çmimeve kolektive dhe individuale, në vitin 2022 është golashënuesi maksimal në ligat kryesore, me 25 gola, një më shumë se Mbappé.


Të fundit

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta pak muaj më parë pas komplikacioneve që i solli COVID-19. Ka qenë...

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji...

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga duart e regjimit - iranianët...

Lajme të tjera

Web TV