Erërat e forta rrëzojnë skenën e një festivali në Spanjë, një person humb jetën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pas rrëzimit të skenës në një festival në Spanjë për shkak të erërave të forta. Ngjarja ndodhi në orët e para të mëngjesti të sotëm, sipas shërbimeve rajonale të urgjencës, shkruan Reuters.

Nga të plagosurit, tre kanë marrë lëndime të rënda dhe 14 lëndime të lehta.

“Ne jemi të shkatërruar nga ajo që ndodhi këtë mëngjes,” thanë organizatorët e festivalit.

Sipas tyre, kushtet e motit kanë shkaktuar dëme në infrastruktura të ndryshme në Valencia, në vendin ku po zhvillohej festivali.

“Rreth orës katër të mëngjesit, erërat e papritura dhe të forta dëmtuan disa zona të festivalit, duke detyruar menaxhmentin që të marrë menjëherë vendimin për evakuimin për të garantuar sigurinë e të pranishmëve, punëtorëve dhe artistëve”, njoftuan organizatorët.

Festivali aktualisht është i pezulluar, shtuan ata. Agjencia meteorologjike e Spanjës raportoi në atë kohë në rajonin bregdetar lindor të vendit, erëra që kalonin 80 km/h.

“Jemi në gjendje shoku”, tha një nga të pranishmit për mediat spanjolle. “Mund të isha unë, mund të ishte kushdo.”


Të fundit

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias...

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Lajme të tjera

Web TV