Nga cikli biografik i njerëzve më të rrezikshëm jashtë ligjit: George Jung

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Historia e tij kriminale tregohet në filmin “Blow” (2001, nga Ted Demme, me Johnny Depp). George Jung, i mbiquajtur gjithashtu “Boston George”, ishte një nga kontrabandistët më të mëdhenj të kokainës në Shtetet e Bashkuara në vitet 1970 dhe 1980, dhe një nga shtyllat e kartelit Medellín, një organizatë e madhe kolumbiane e trafikut të drogës.

George Jacob Jung lindi më 6 gusht 1942 në Boston, Massachusetts, i biri i Frederick Jung dhe Ermine O’Neill. I rritur në Weymouth, në kolegj – ndonëse nuk merr nota të shkëlqyera – ai shquhet për cilësitë e tij në futboll. I arrestuar si i ri për nxitje prostitucioni (ai kishte tentuar të joshte një polic të fshehtë), ai u diplomua në shkollën e mesme Weymouth në 1961 dhe më pas u regjistrua në Universitetin e Mississippi-t Jugor, ku ndoqi kurse për reklama, por nuk i mbaroi studimet.

Gjatë kësaj kohe ai fillon të përdorë marijuanën edhe për qëllime rekreative, duke e shitur në sasi të vogla për të paguar shpenzimet. Në vitin 1967, pasi takoi një shok fëmijërie, ai kupton fitimet potenciale të mëdha që mund të realizoheshin nga tregtia e kanabisit të Nju Anglisë që blen në Kaliforni.

Fillimisht ai merr ndihmë nga e dashura e tij, e cila punon si stjuardesë dhe që bart drogën në valixhe pa ngjallur dyshime. George Jung, megjithatë, së shpejti dëshiron të zgjerojë biznesin e tij, i etur për të bërë fitime më të mëdha, dhe më pas e zgjeron biznesin në Puerto Vallarta, Meksikë.

Pikërisht këtu ai blen drogën dhe prej këtu largohet sërish duke përdorur avionë të vjedhur nga aeroportet private, me ndihmën e pilotëve profesionistë. Kur biznesi i tij arrin kulmin, Jung dhe bashkëpunëtorët e tij fitojnë 250,000 dollarë në muaj (ekuivalente me më shumë se 1.5 milion dollarë sot).

Megjithatë, aventura e kontrabandistit të Massachusetts për herë të parë mori fund në vitin 1974, kur ai u arrestua në Çikago me dyshimin se trafikonte 660 paund marijuanë.

Jung arrestohet për shkak të një informate nga një bandë, e cila – e arrestuar për tregti heroine – informon autoritetet për trafikun e paligjshëm të George për të marrë një zbritje dënimi dhe ai burgoset në burgun federal në Danbury, Connecticut.

Këtu, ai ka mundësinë të takojë Carlos Lehder Rivas, shokun e tij të qelisë, një djalë me origjinë gjermane dhe kolumbiane që e prezanton me kartelin Medellìn: në këmbim, Jung i mëson atij se si të sillet. Kur të dy lirohen, ata fillojnë të punojnë së bashku: projekti i tyre është të transportojnë qindra kilogramë kokainë nga ferma kolumbiane e Pablo Escobar në Shtetet e Bashkuara, ku një kontakt i Jung’s në Kaliforni, Richard Barile, pritet të kujdeset për të. .

Fillimisht, George Jung vendos të mos lejojë që Lehder ose anëtarë të tjerë të kartelit Medellin të njohin Barile, sepse një veprim i tillë do të rrezikonte ta përjashtonte atë nga përfitimet. Si ndërmjetës, në fakt, Jung (i cili ndërkohë bëhet përdorues intensiv i kokainës) duke iu rikthyer trafikut të drogës fiton miliona dollarë: para që depozitohen në bankën kombëtare të qytetit të Panamasë.

Megjithatë, me kalimin e viteve, Lehder njihet me Barile dhe përfundon duke e shkëputur gradualisht Jung nga biznesi i tij, duke pasur marrëdhënie të drejtpërdrejta me kontaktin e tij amerikan: kjo, megjithatë, nuk e pengon George që të vazhdojë të tregtojë dhe të grumbullojë fitime nga miliona.

Ai u arrestua përsëri në 1987 ndërsa ishte në rezidencën e tij në Nauset Beach pranë Eastham, Massachusetts. Arrestimi, i cili u bë gjatë një shpërthimi të stuhishëm për të mos thënë, është kryer nga njerëzit e perëndeshës.

Megjithatë, Jung arrin të marrë lirimin me kusht, por brenda një kohe të shkurtër përfshihet në një tjetër trafik të dyshimtë që e bën atë të arrestohet sërish për shkak të informimit të një të njohuri.

I liruar nga burgu, George Jung i përkushtohet disa punëve të pastra për ca kohë përpara se të kthehet në botën e drogës. Në vitin 1994 ai rilidhet me një partner të vjetër në tregtinë e kokainës dhe arrestohet me pak më pak se tetëqind kilogramë pluhur të bardhë në Topeka, Kansas. Më pas ai u dënua me gjashtëdhjetë vjet burg dhe u burgos në burgun federal Otisville në Mount Hope, në shtetin e Nju Jorkut.

Në vitin 2001, regjisori Ted Demme drejtoi filmin “Blow”, i frymëzuar nga historia dhe biografia e George Jung dhe i bazuar në romanin me të njëjtin emër të shkruar nga i njëjti, së bashku me Bruce Porter. Në film, George luhet nga Johnny Depp, ndërsa pjesa e Pablo Escobar-it i është besuar Cliff Curtis.

Më pas, Jung transferohet në Teksas, te Anthony, në Institucionin Federal Korrektues të La Tuna. Në këtë periudhë, ai fillon të shkruajë së bashku me skenaristin dhe autorin T. Rafael Cimino (nipin e regjisorit Michael Cimino) një roman të quajtur “Heavy”, i konsideruar si vazhdim i romanit “Goditje” dhe paraprijës i romanit “Mid Ocean” (shkruar nga vetë Cimino).

Menjëherë pas kësaj, Jung dëshmon në gjyqin që përfshin Carlos Lehder: falë kësaj dëshmie, ai merr një zbritje dënimi. I transferuar në Institucionin Korrektues Federal në Fort Dix, Jung u lirua në qershor 2014 dhe shkoi të jetonte në Bregun Perëndimor, duke synuar të riintegrohej në shoqëri.

Burimi: biografieonline.it Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV