A do të na shërbejë edhe inteligjenca artificiale birrën ideale?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Cila birrë ju pëlqen më shumë? E lehtë, e kuqe apo e errët? Pak a shumë alkoolike? Sa e hidhur? Inteligjenca artificiale do ta prodhojë atë për ju.

Po kërkoni birrën e ëndrrave tuaja? Dy studiues, Mohammad Majid al-Rifaie (Universiteti i Greenwich-it) dhe Marc Cavazza (Instituti Kombëtar i Informatikës i Tokios), tani janë gati të konkurrojnë edhe me murgjit dhe prodhuesit mjeshtër të birrës: ata në fakt kanë eksperimentuar me rezultate të shkëlqyera një sistem të ri të bazuar në inteligjenca artificiale që ju lejon të krijoni receta të reja për birrën, bazuar në rezultatin që dëshironi të arrini dhe përbërësit në dispozicion.

Mjafton t’i jepni sistemit karakteristikat e dëshiruara të birrës (përqindja e alkoolit, ngjyra, intensiteti i shijes së hidhur, në versionet e ardhshme edhe vetitë e tjera si shkuma), dhe përbërësit në dispozicion. Inteligjenca artificiale prodhon shumë receta dhe vlerëson se cila do të japë rezultatin më të afërt me atë që dëshironi. Dy shkencëtarët kanë aplikuar shkencën kompjuterike në prodhimin e birrës prej vitesh dhe propozojnë këtë zgjidhje për të ndihmuar fabrikat e birrës të krijojnë receta të reja, ose për të marrë të njëjtën pije duke ndryshuar përbërësit, duke reduktuar procesin e gjatë të testimit dhe shijimit që normalisht është i nevojshëm.

Të fundit

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV