Kina e ‘frikësuar’ nga koronavirusi, teston edhe… peshqit! (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kina mesa duket është “e frikësuar deri në palcë”, nga koronavirusi, që për ironi të fatit lindi aty. Shteti po ndjek një politikë strikte ”zero Covid-19” duke vendosur bllokime gjithëpërfshirëse dhe testime masive për çdo shpërthim.

Të vendosur për të eliminuar çdo mundësi të përhapjes së koronavirusit, autoritetet kanë vendosur të testojnë jo vetëm ekuipazhet e anijeve të peshkimit, por edhe peshqit.

Në Xiamen është parë e nevojshme që të gjithë peshkatarët t’i nënshtroheshin testeve për Covid -19, duke përfshirë peshqit dhe ushqimet e detit.

“Aktualisht të gjithë banorët në qytetin Xiamen duhet t’i nënshtrohen një testi për COVID- 19, si dhe peshqit që ata kapin,” sipas një zyrtari.

Deri më tani, nuk ka raportime për zbulimin e gjurmëve të koronavirusit në ushqimet e detit.


Të fundit

Juventus zgjedh presidentin e ri, ja kush i merr “frenat” e klubit bardhezi

Edhe pse vëmendja kryesore është te Botërori i Katarit, lajmi i dorëheqjes së Andrea Agnellit dhe bordit drejtues të...

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias në Greqi, të cilat sipas...

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbenita Ismajli. Por gjatë këtij trendi modelja ka...

Lajme të tjera

Web TV